A Csorvási-löszgyepen már január végén megjelentek a volgamenti hérics első virágai

A volgamenti hérics hazai, őshonos állományának jelentős része a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság területén, a Csorvási löszgyepen található. Az utóbbi években jellemzővé vált, hogy ez a Magyarországon rendkívül ritka növény már januárban megkezdi virágzását.

Idén sem alakult ez másként, január 28-án már két olyan tövet találtunk, melyek kinyíltak.  Az enyhére forduló, napos, +10 fok fölötti időjárásban az újabb számláláskor, február 3-án már 13-ra nőtt a virágzó tövek száma. A korán megjelenő virágok a napfényben gyorsan átmelegedő talajfelszíneken nyílnak, és csak később, a virágzás előrehaladtával hozzák a hosszabb hajtásaikat.

Élőhelyeinek fokozatos megszűnése és állatgyógyászati célokra szolgáló gyűjtése az 1960-as évekre a kipusztulás szélére sodorta ezt a különleges növényt. Élőhelyeinek megóvása érdekében 1971-ben hazánkban elsőként védetté nyilvánították a volgamenti héricset az élőhelyeivel együtt.

A Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság kiemelt figyelmet fordít a fokozottan védett volgamenti hérics élőhelyeinek megóvására annak érdekében, hogy ezek a gyönyörű sárga virágok továbbra is díszíthessék a Csorvási löszgyepet. A növény és a település szoros kapcsolatát jelképezi, hogy a volgamenti hérics virága Csorvás címerében is szerepel.

A fokozottan védett volgamenti hérics már január végén virágzó példánya
Január végén már virágzik a volgamenti hérics Fotó: Palcsek István Szilárd