Hírek, aktualitások

Párba álltak a nyári ludak a Körösvölgyi Állatparkban

A Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság Körösvölgyi Állatparkjának egyik leghangulatosabb része a liget félhektáros tava, melyen vízimadarak élnek. Így tél vége felé, már megfigyelhetők a párba állt nyári ludak.

Az enyhe időben előbújtak az atalantalepkék és a kis tavaszi araszolók

A január végi, február eleji felmelegedés hatására az élőlények egy része tavaszias viselkedésbe kezdett. A Körös-Maros Nemzeti Park tájain telelő, szépséges atalantalepkék és egy másik különleges lepkefaj, a kis tavaszi araszoló egyes példányai is előbújtak rejtekhelyükről.

Idén jóval több a daruszántás a kardoskúti Fehér-tó környékén

Ezen a télen a szokásosnál jóval hosszabb ideig és sokkal nagyobb számban időztek a darvak a Körös-Maros Nemzeti Parkban fekvő kardoskúti Fehér-tó térségében. Ennek következtében a tó környéki gyepeken is egyre nagyobb foltokban láthattunk úgynevezett daruszántásokat.

A vörös vércsék és a csókák már a költőládákat mustrálják

Január végén, február elején már egészen tavaszias időjárást tapasztalhattunk a Körös-Maros Nemzeti Parkhoz tartozó Csanádi pusztákon. Ennek hatására több olyan jelenséget is megfigyelhettünk a természetben, melyek rendszerint inkább csak márciusban jellemzőek.

Ragyogó napsütésben túráztunk a vátyoni erdőkben

Tavaszias napsütésben gyülekeztek február 8-án Biharugrán azok a vendégek, akik eljöttek a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság szakvezetéses túrájára. A kirándulás során a vátyoni erdőket barangoltuk be.

Egy titokzatos szomszéd: a kuvik

A Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság működési területén a lakott településeken is szép számban költenek kuvikok. Jelenlétükről legnagyobb eséllyel a tél második felének melegebb napjain szerezhetünk tudomást, ilyenkor ugyanis gyakran a házak kéményein melegednek, napoznak.

Lassan nászruhát öltenek a túzokkakasok

A Körös-Maros Nemzeti Park tájain élő túzokkakasok már megkezdték a részleges vedlést, készülnek a nászidőszakra. Nyakukon megjelentek az első vörös tollak, s bajusztollaik is növekedésnek indultak.

Hogyan telelnek őshonos halaink?

A Körös-Maros Nemzeti Park tájainak folyói, tavai és egyéb vizes élőhelyei számos őshonos halfajnak adnak otthont. A hideg téli napokat a különböző fajok más-más módon igyekeznek túlélni. 

Rekordszámú túzok a Dévaványai-síkon!

Január közepén, az országos túzokszinkron keretében, a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság szakemberei is megszámolták a területükön élő túzokokat. A Dévaványai-síkon rekordszámú, összesen 781 madarat regisztráltak, ez Közép-Európa legnagyobb túzokállománya.

Az erdei fülesbaglyok csendesen megbújnak az örökzöldeken

A Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság illetékességi területén élő erdei fülesbaglyok is behúzódnak télen a falvakba, városokba. Szentes belvárosában például januárban mintegy nyolcvan példányt mértünk fel.  

Vigyázz, kész, rajt! – Túzok Tusa 2025

A Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság idén tizennegyedik alkalommal hirdeti meg a "Túzok Tusa" elnevezésű, nagy népszerűségnek örvendő, természetismereti vetélkedőjét.

Egy nap havazás, számtalan sikeres nyomolvasás

A Körös-Maros Nemzeti Park Maros-ártér részterületén az idei télen eddig csupán egyetlen havas nap volt: január 22. Aki ekkor megragadta az alkalmat és tett egy sétát a Maros-ártér erdős területein, az sokféle állat nyomait felfedezhette a fehér hótakaróban.

Az Alföldön ma már ritka madár a héja

A héja tipikus erdei faj, amely néhány évtizeddel ezelőtt a Körös-Maros Nemzeti Park ártéri erdeiben is szép számban költött. Napjainkban azonban az alföldi tájakon rendkívül ritkán láthatjuk ezt a ragadozó madarat.