Az állattartótelepek jellegzetes madara, a búbospacsirta
A Körös-Maros Nemzeti Park tájait járva nemcsak mezei, hanem búbos-pacsirtákkal is találkozhatunk. Mivel nem vonuló madárfajról van szó, így minden évszakban szemünk elé kerülhet.
A Körös-Maros Nemzeti Park tájait járva nemcsak mezei, hanem búbos-pacsirtákkal is találkozhatunk. Mivel nem vonuló madárfajról van szó, így minden évszakban szemünk elé kerülhet.
A téli időszakban a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság szakembereinek egyik fontos feladata egyes fokozottan védett madarak – például a fekete gólyák és a rétisasok -, fészkeinek felderítése. A lombmentes, kopasz fák között sokkal könnyebb észrevenni a fészkeket.
A Körös-Maros Nemzeti Park Kis-Sárrét részterületének vizes élőhelyein sokfelé találkozhatunk vízityúkokkal. Országosan elterjedt fajról van szó, mégis ritkán kerül szem elé és kevesen ismerik.
A Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság Körösvölgyi Állatparkjában nem csupán magányosan, hanem többed magukkal csoportosan bemutatott állatfajokkal is találkozhatnak a látogatók.
A Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság szarvasi bemutatóhelyén, a Körösvölgyi Állatparkban több mint ötven állatfaj több száz egyede tekinthető meg. Azonban a park egyedülálló adottságait sok más vadon élő állat is kihasználja.
A Körös-Maros Nemzeti Park téli erdőterületeit járva, a melegebb napokon, az avarszinten kis szerencsével megpillanthatunk egy különleges, apró csigafajt, a dobozi pikkelyescsigát.
A cím kissé csalóka, ugyanis a Körös-Maros Nemzeti Parkban található Kígyósi tanösvényen a fáknak természetesen nincs fülük, de otthont adnak egy különleges formájú, az emberi fülre emlékeztető gombafajnak, a júdásfülgombának.
A hazánkban előforduló gébicsfajok közül a nagy őrgébics a legtermetesebb, körülbelül akkora, mint egy rigó. Ilyenkor télvíz idején a Körös-Maros Nemzeti Park minden részterületén, így a Kis-Sárréten is találkozhatunk vele.
A Körös-Maros Nemzeti Park Kis-Sárrét részterületén található Vátyoni-pusztán természeti értékekben nagyon gazdag erdőket találhatunk. Az itteni madár-, rovar- és növényvilág számos értéket rejt.
A Körös-Maros Nemzeti Park tájait járva nemcsak mezei, hanem búbos-pacsirtákkal is találkozhatunk. Mivel nem vonuló madárfajról van szó, így minden évszakban szemünk elé kerülhet.
Akik mostanában tesznek kirándulást a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság szarvasi bemutatóhelyén, a Körösvölgyi Állatparkban szinte minden állatnál megfigyelhetik, melyik faj, milyen stratégiát választott a hidegebb időszak átvészelésére. Íme, néhány hideg elleni védekezési forma.
A Körös-Maros Nemzeti Park Csanádi puszták részterületét járva gyakran nagyon érdekes történésekre figyelhetünk fel. Ilyen például az, amikor egy nagytermetű sast a nála jóval kisebb varjúfélék kergetik, üldözik.
November közepén egy idős hím kékes rétihéját figyeltek meg a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság munkatársai a Kígyósi-puszta Nagy-csattogó területrészén.
Síkvidéki területeken ritkán látható ragadozó madár, egy uráli bagoly bukkant fel a közelmúltban a Körös-Maros Nemzeti Park Dévaványai-Ecsegi puszták részterületén.
A Körös-Maros Nemzeti Park Maros-ártér részterületének erősen kopaszodó, egyre csendesebb, téli erdői még a hideg évszakban is kitűnő kirándulási célpontot jelentenek. A békés szemlélődő számára ugyanis mindig megnyílik a természet és megmutatja egy-egy apró érdekességét.
A Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság természeti értékeit is megismerhették azok az általános iskolás diákok, akik a Csongrád-Csanád vármegyei Nagyér község ifjúsági szálláshelyén megrendezett őszi táborokban vettek részt.
A rendezvény 10.00 órakor kezdődik és terveink szerint 13.00 óráig tart. Meleg teával és Luca-napi pogácsával is várjuk vendégeinket. Először a Luca-nappal kapcsolatos népszokásokat elevenítjük fel egy előadás keretében.
Magyarországon rendkívül ritkán látható madárfajt, csüllőt figyeltek meg a napokban a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság munkatársai. A fiatal, tengerparti madár a Kardoskúti-puszta felett repült át.
November 19-én, a reggeli órákban egy különleges időjárási jelenséget, vaknapot figyeltünk meg a Körös-Maros Nemzeti Parkhoz tartozó kardoskúti Fehér-tó térségében.
A Körös-Maros Nemzeti Park erdős vidékeit járva az őszi időszakban vastag avarréteget érezhetünk a lábunk alatt. Ez az avar számos élőlény számára biztosít táplálkozó-, szaporodó- vagy búvóhelyet, télen pedig védelmet nyújt a hideg ellen.
A hideg évszakban többféle ragadozó madár telel a Körös-Maros Nemzeti Park Kis-Sárrét részterületén. Ezek egyike a rendszeresen megjelenő vándorsólyom, melyet a világ leggyorsabb élőlényeként tartanak számon. A faj egy ivarérett példánya a Maros-ártéren is rendszeresen felbukkan.
A romániai Déváról érkeztek középiskolás diákok a napokban a Körös-Maros Nemzeti Park Kardoskúti Fehértó részterületére.
A Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság szarvasi bemutatóhelye, a Körösvölgyi Állatpark a téli időszakban hétvégéken fogadja vendégeit. November hónapban is sok minden történik, ami miatt érdemes ellátogatni az Anna-ligetbe.
Magyarországon rendkívül ritkán látható madárfajt, egy rezneket figyeltek meg a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság munkatársai Kardoskúton, a Fehér-tó térségében.