Feketeszárnyú székicsér látogatott a kardoskúti Fehér-tóhoz
Szeptember 23-án egy feketeszárnyú székicsér bukkant fel a Körös-Maros Nemzeti Park Kardoskúti Fehértó részterületén. A madár a sekély vízben táplálkozott, bíbicek társaságában.
Szeptember 23-án egy feketeszárnyú székicsér bukkant fel a Körös-Maros Nemzeti Park Kardoskúti Fehértó részterületén. A madár a sekély vízben táplálkozott, bíbicek társaságában.
A hagyományoknak megfelelően az idei évben is készültünk nyomozós játékkal a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság szarvasi bemutatóhelyén, a Körösvölgyi Állatparkban.
Napsütéses őszi időben sétálhattak és kellemes élményekben részesülhettek mindazok, akik ellátogattak szeptember 21-én Kardoskútra, a Fehértó Napjára, melyet immár huszonharmadik alkalommal szervezett meg közösen a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság és Kardoskút Község Önkormányzata.
A Körös-Maros Nemzeti Park Dévaványai-Ecsegi puszták részterületén található gulyakutakban még az aszályos időszakban is szépen zöldellnek a gímpáfrányok.
Az ősz beköszöntével a vonuló madárfajok is elindulnak a déli, melegebb tájak felé. A Körös-Maros Nemzeti Park tájain ebben az időszakban nagyon sokféle fajjal találkozhatunk.
A Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság is csatlakozott az Állatvédelmi Cselekvési Terv Kidolgozásáért és Végrehajtásáért Felelős Kormánybiztosi Titkárság szervezésében megrendezésre kerülő Állatvédelmi Témahéthez.
Nyár végén, ősz elején látványos változásokat tapasztalhatunk a Körös-Maros Nemzeti Park Kardoskúti Fehértó részterületén. Az egyik ilyen jelenség az egyre népesebb seregélycsapatok megjelenése.
Szeptember 4-én, a Körös-Maros Nemzeti Park Cserebökény részterületén egy kígyászölyvet figyeltünk meg. Ez a ragadozó madár meglehetősen ritka vendég errefelé.
A gombák földjén – ezzel a címmel nyílt kiállítás a napokban Dévaványán, a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság népszerű bemutatóhelyén, a Sterbetz István Túzokvédelmi Látogatóközpontban.
Az augusztus 21. óta zajló, hetenkénti szinkronszámlálások alkalmával egyre több kék vércsét látunk a Körös-Maros Nemzeti Park pusztáin. Legutóbb, szeptember 11-én már több mint 2600 példányt figyeltünk meg a tradicionális gyülekezőhelyeken.
A Körös-Maros Nemzeti Parkban több mint hatszáz túzok él. Az idei költések eredményeként reményeink szerint tovább növekszik majd az állomány.
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Békés Vármegyei Igazgatóságának meghívására szeptember 11-én kínai delegáció látogatott térségünkbe. A vendégek a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság dévaványai telephelyét is felkeresték.
A Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság Kis-Sárréten dolgozó egyik természetvédelmi őre egy kora reggelen észlelte, hogy a kutyája valamit nagyon ugat a kertben. Meglepetésére egy földön lapuló harist vett észre a mogyoróbokrok tövében.
A nyár végi, kora őszi időszak egyik fontos és látványos természeti eseménye a szarvasbőgés. A Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság területén belül a Kis-Sárréten van a legnagyobb esély arra, hogy ezt az élményt testközelből megtapasztaljuk.
Az ősz közeledtével a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság Sterbetz István Túzokvédelmi Látogatóközpontjának gyógynövényes kertjébe kihelyezett lepkeitató vendégeinek összetétele is megváltozott.
A Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság immár huszonegyedik alkalommal szervezi meg az Őszirózsa Természetismereti Vetélkedőt. A megmérettetésre ezúttal is az ország egész területéről jelentkezhetnek az általános iskolák 5-8. osztályos tanulóinak háromfős csapatai.
Magyarországon nemcsak a Hortobágyon, hanem a Dél-Alföldön is minden év augusztusában rendszeresen felbukkannak a déli tájak felé vonuló havasi lilék. A Körös-Maros Nemzeti Park tájain idén szép számban állomásoztak.
Augusztus második felében szép számban láttunk vonuló hamvas rétihéjákat a Körös-Maros Nemzeti Park tájain. Bár a pusztákon kevés most a táplálék, mégis szívesen megállnak itt, akár több napra is.
A Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság szarvasi bemutatóhelyén, a Körösvölgyi Állatparkjában több százan ünnepelték az állatkertek éjszakáját. Idén az állatfajok intelligenciája kapta a főszerepet. A programok 2024. augusztus 31-én kora délutántól sötétedésbe nyúlóan kerültek megrendezésre.
A Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság szeptemberben is változatos programokat kínál az érdeklődőknek. Túráinkon hallgathatnak szarvasbőgést, vagy megfigyelhetik a vonulásra gyülekező kék vércséket. Természetvédelmi nyílt napunkra, a XXIII. Fehértó Napjára is szeretettel várjuk az érdeklődőket.
A kései pitypang egy igazi ritkaságnak tekinthető, a Körös-Maros Nemzeti Parkban az egykori löszpuszták máig megőrződött, kiemelt jelentőségű löszgyepein találhatjuk. A Csorvási löszgyepen és a Tatársánci ősgyepen él néhány töves állománya.
A Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság folyamatosan nyomon követi a telepesen fészkelő madarak állományainak alakulását.
Magyarországon az ugartyúk nagyon ritka költőmadár. Állományát mindössze húsz párra becsülik, ebből nyolc a Körös-Maros Nemzeti Parkban költ. Idén 11 fiókát neveltek fel sikeresen, ami e faj esetében igen jó eredménynek számít.
A vörös vércse a Körös-Maros Nemzeti Park egyik leggyakoribb, sokszor emberi települések közelében is látható, védett ragadozó madárfaja. A költőhely tekintetében nem válogat, szarkák, varjak, de akár parlagi sasok fészkében is felnevelheti fiókáit.