A Körös-Maros Nemzeti Park részét képező Kardoskúti-puszta még október végén is színes képet mutatott.
A szárazabb nyár következtében a gyepterületek kiégtek és a növényzet inaktív állapotba került. Csak szeptemberben érkeztek meg az esők, melyek után újra kizöldült a puszta. A füvek sarjadása mellett több kétszikű növényfaj is virágzásba kezdett.
Rögtön az esők után a vetővirágnak volt egy rendkívül erős, látványos virágzása. Ezt követően a meleg és napos időben egyre több virágzó növénnyel lehetett találkozni. Október második felében lett ez igazán látványos, amikor beköszöntött a „vénasszonyok nyara”, sok napsütéssel, közepesen meleg időjárással. Habár hulló csapadék nem érkezett, de reggelente sokáig megmaradó harmatképződés volt jellemző.
Három szín dominál most a Kardoskúti-pusztán: a kékeslila, a fehér és a sárga. Az ürmös szikes pusztákon még mindig lehet látni virágzó magyar sóvirágot, a korábban vízborítás alatt álló területeken pedig továbbra is nyílik a sziki őszirózsa. Emellett az ebszékfű fehér és a sziki pozdor és a farkaskutyatej sárga virágai is nyílnak. Ennek az utóbbi növénynek a tejnedve mérgező, ezért az állatok elkerülik. Van azonban egy kivétel, a kutyatejszender nevű lepkefaj, amelynek a farkaskutyatej az egyetlen tápnövénye.
A szárazabb gyepeken, löszös hátakon a ligeti zsálya kékeslilás színben virágzik. A fehér színt a cickafark, a sárgát pedig a réti peremizs, a szöszös és a molyűző ökörfarkkóró képviseli.