A Kéktúrázás Napján barangoljanak velünk a dél-alföldi tájakon!

Október 12-én rendezi meg a Magyar Természetjáró Szövetség a Kéktúrázás Napját, melynek során a résztvevők körbejárják az Országos Kékkört. A Körös Maros Nemzeti Park Igazgatóság hat szakaszon biztosít szakvezetést a túrázók számára.

A 2020 óta minden évben megrendezett Kéktúrázás Napját hagyományosan október második szombatján tartják.  Ezen a napon a résztvevő csoportok, kisebb-nagyobb távokat megtéve, összességében teljesítik az Országos Kékkör teljes, 2583 kilométeres távját. Az útvonal 143 szakaszra van osztva, ezek bármelyikére lehet regisztrálni.

Az Alföldi Kéktúra útvonala a Körös-Maros Nemzeti Park illetékességi területét több helyen is érinti. A Dévaványai és a Kígyós-Ugrai Tájegységünkön három-három szakaszon, összesen 119 km-en biztosítunk szakvezetést. A hat túraszakasz a következő:

AK-07- Nagykunság

116.szakasz (23 km): Szarvas- Mezőtúr- Igazgatóságunk kijelölt munkatársa, Őze Péter természetvédelmi területfelügyelő

117.   szakasz (18,1 km): Mezőtúr-Túrkeve- Igazgatóságunk kijelölt munkatársa, Tóth Tamás József természetvédelmi területfelügyelő

118.   szakasz (23 km): Túrkeve-Ecsegfalva- Igazgatóságunk kijelölt munkatársa, Vasas András területi felügyelő

AK-07- Nagy-Sárrét

119.   szakasz (16,5 km): Ecsegfalva- Dévaványa- Igazgatóságunk kijelölt munkatársa, Gyulai László területi turisztikai ügyintéző

 

AK-08- Kis-Sárrét

124.   szakasz (21,8 km): Zsadány- Biharugra- Igazgatóságunk kijelölt munkatársa, Járvás Katalin területi felügyelő

125.   szakasz (16,7km): Biharugra-Körösszakál- Igazgatóságunk kijelölt munkatársa, Boldog Gusztáv László természetvédelmi őrkerület-vezető 

A túrákon való részvételhez elvárt az előzetes regisztráció, amit a https://kekturazasnapja.kektura.hu honlapon tehetnek meg („Túrák” menüpont, AK – Alföldi Kéktúra). Itt tájékozódhatnak az indulási időpontokról, találkozási helyszínekről és egyéb fontos tudnivalókról is.

A túra során megismerhetik a térség természeti értékeit, növény- és állatvilágát, kultúrtörténeti viszonyait, megcsodálhatják az októberi táj szépségét. Találkozhatnak legelő juhokkal, szürkemarhákkal, és ha az időjárás kedvez, akkor még a virágzó őszi kikericseket is láthatják a Kis-Sárréten. A Biharugrai-halastavakon récefélékkel, ludakkal és ragadozó madarakkal is találkozhatnak. Az indulási helyszíneken beszerezhető az a programfüzet, melybe a pecséteket begyűjthetik azok a túrázók, akik elhatározták, hogy néhány év alatt bejárják az Országos Kékkör teljes útvonalát. Különösebb felszerelésre nincs szükség, de elegendő élelmet és vizet hozzanak magukkal, mivel több órát töltünk majd a természetben.

Ezen a napon minden túraszakasz szakvezetője egy GPS-készüléket visz magával. A leadott GPS-jelek segítségével a Magyar Természetjáró Szövetség központi, szervező stábja nyomon tudja követni a csoportok haladását. Az interneten bárki otthonról is láthatja, hogyan rajzolódik ki a túraútvonal. A nap végcélja az, hogy ezen a virtuális térképen a Magyarországot teljesen körbejáró Országos Kékkör mind a 143 szakaszon bezáruljon, összefüggő kört alkosson.