A cím kissé csalóka, ugyanis a Körös-Maros Nemzeti Parkban található Kígyósi tanösvényen a fáknak természetesen nincs fülük, de otthont adnak egy különleges formájú, az emberi fülre emlékeztető gombafajnak, a júdásfülgombának.
Hazánkban a gombagyűjtés reneszánszát éli, a városi környezetben élő emberek számára ez egy kitűnő kikapcsolódási forma. Ugyanakkor fontos tudni, hogy a védett területeken csak a természetvédelmi hatóság engedélyével szabad gombákat gyűjteni. A leszedett gombákat minden esetben vizsgáltassuk meg szakellenőrrel, így elkerülhető a mérgezés.
A gombák iránt érdeklődők általában az ehető kalapos gombákat keresik, melyek szezonálisan jelennek meg. Vannak tavaszi, nyári és őszi fajok. A téli időszak látszólag szerényebb ebből a szempontból, de ilyenkor is találhatunk ehető gombákat. Leggyakoribb az erdőkben, korhadékokon élő kései laskagomba, a téli fülőke, a védett süngomba és az érdekes megjelenésű júdásfülgomba. Ez az apró, valóban emberi fülre emlékeztető, porcos állagú gomba elsősorban a kiszáradófélben lévő, vagy már teljesen száraz bodzán jelenik meg, de más fajok korhadékán is megtalálható. Az ázsiai konyha kedvelt alapanyaga. Azt tapasztaljuk, hogy az utóbbi évek száraz időjárásának köszönhetően egyes élőhelyeken a júdásfülgomba is jelentősen megritkult.
Ősszel és télen a nyirkos avarban sok más gombafaj is előkerülhet. Például kákagombák, csészegombák, melyek méretük miatt étkezési célra nem alkalmasak ugyan, de természetvédelmi jelentőségük, szerepük nélkülözhetetlen. Ezek a gombák végzik ugyanis a szerves anyagok, elhalt növényi részek végső lebontását, és humuszt állítanak elő. A gombákat nemcsak gasztronómiai szempontok miatt szeretjük, hanem esztétikai értékük miatt is. Az erdőket járva érdemes tekintetünket az avarszintre fordítani, ahol gazdag élővilággal, köztük gombákkal is találkozhatunk.