A Körös-Maros Nemzeti Park területén többfelé költenek nyári ludak, de a legnépesebb állomány a Kis-Sárréten található. A napokban már megcsodálhattuk az első, fiókákat vezetgető párokat is.
A nyári lúd az egyetlen hazánkban költő vadlúd. Kitüntetett figyelmet érdemel, mivel az 1950-60-as évek mélypontja után, amikor mindössze három-négy helyen költött az országban, a 2000-es évekre állománya jelentősen megerősödött. Európa-szerte így volt ez, nem véletlenül került vissza a vadászható fajok listájára. Van még egy, inkább érzelmi ok is, mégpedig a nyári ludak példás családi élete. A párok nagy gonddal nevelik a fiókákat és a tavaszi sarjadó, zöldülő gyepeken megjelenő családok mindenki számára szívmelengető látványt nyújtanak.
Ezt a látványt a Kis-Sárréten sokfelé megtapasztalhatják a látogatók. Közvetlenül a Bihari Madárvárta környékén is évente 10-15 pár fészkel. Akár a madárvárta teraszáról is láthatjuk a fiókáikat vezetgető családokat a tavakon úszkálva, vagy a tavak gátjain legelészve.
A nyári lúd az egyik legkorábban költő madárfajunk. Januárban már párba állnak és keresik az alkalmas fészkelőhelyeket, nyugalmas nádasokat, magas növényzetű, sásos-kákás mocsárréteket. A 28 napos kotlás után az első fiókák március végén, április elején kelnek ki. Mindkét szülő részt vesz az utódok felnevelésében, bátran védelmezik őket akár a szárnyas, akár a szőrmés ragadozóktól. Családonként 4-7 fiókát számolhatunk, sokszor azonban népesebb, akár 10-12 darabos fiókaszámot is tapasztalhatunk. Az ilyen nagy létszámú családok általában összetojásból származnak, amikor egy fészekbe több tojó is tojást rak. Nyár közepére már repülnek a fiókák és még a következő évben is kisebb-nagyobb csapatokban mozognak.
A Körös-Maros Nemzeti Park területén a nyári lúd ma már többfelé költ. Legnépesebb állománya a Kis-Sárréten található, ahol a költőpárok becsült mennyisége 250-300 körül alakul.
