A Maros-ártérbe visszatértek a színpompás gyurgyalagok

A Körös-Maros Nemzeti Park Maros-ártér részterületén minden évben költenek a szépséges tollazatú, trópusi madárfajokat idéző gyurgyalagok. Költőüregeiket a folyó meredek partoldalaiba vájják, ott nevelik fel fiókáikat.

Hazánkban több olyan vonuló madárfaj is költ, melyek alapvetően kedvelik a melegebb, mediterrán jellegű viszonyokat. Emiatt tavasszal csak viszonylag későn érkeznek vissza hozzánk, s amint fiókáik röpképesekké válnak, már indulnak is vissza a melegebb tájakra. Az egyik ilyen, megjelenésében is a trópusi madarakat idéző faj a gyurgyalag, mely rendszerint április végén, májusban érkezik meg hozzánk és augusztus folyamán már vissza is indul.

Tollazatának színpompájával talán egyik hazai madárfaj sem vetekedhet, annyira élénk és sokféle színt vonultat fel. Nincs is a magyarországi madárfaunában rokona, csak hazánktól délebbre Afrikában, Ázsiában. Fészkelését tekintve is különleges: földbe vájja akár két méter hosszú járatait, melyeknek végén kis üregben rakja le a tojásait. A kevésbé csapadékos területeken akár a sík talajba, rézsútosan vájja be a járatát. Hazánkban azonban nagyobb eséllyel öntené el a víz az ilyenfajta költőüreget, ezért itt jellemzően inkább meredek, függőleges partoldalakat, homokbányákat használ fészkelésre. Ilyen meredek partoldalakat talál például a Maros hazai szakaszán több helyen is, ahol a folyókanyarulatok külső ívén, a víz romboló munkájának következtében a homokos, agyagos part rendszeresen a vízbe szakad. Ritkán előfordul, hogy az árvízvédelmi töltés meredek oldalába is készítenek költőüreget. Jellemző a fajra, hogy szeret telepesen költeni. Akár több tíz pár is fészkel ugyanazon a kis területen, de a Maros mentén inkább csak 2-5 pár szokott laza csoportot alkotni.

Idén április végén észleltük az első példányokat, melyek még csapatban voltak megfigyelhetők a levegőben. Ezek még valószínűleg vonulásban lévő, északabbra tartó csapatok voltak, melyeket hamarosan követnek a nálunk költő példányok is. A levegőben, magasan vadászó madarakat elsőre nehéz megpillantani, azonban nagyon jellegzetes gurgulázó hangjuk már messziről elárulja jelenlétüket. A Maros töltésén járva érdemes figyelni a közelben futó villamos vezetékeket, mert az ideérkező gyurgyalag-csapatok előszeretettel használják pihenésre ezeket a helyeket.

gyurgyalag
Fotó: Balla Tihamér
Gyurgyalag
Fotó: Balla Tihamér