Csillagos égboltot és kuvikot is lestünk a Barnabás-napi, mágikus éjszakán

Nagy érdeklődés mellett zajlott június 15-én a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság Sterbetz István Túzokvédelmi Látogatóközpontjában megrendezett, hagyományos, „Barnabás-napi mágikus éjszaka” elnevezésű program.

Az est dr. Marsi István: Környezeti változások a Dévaványai-sík térségében című előadásával kezdődött. Ebből sok érdekességet tudhattunk meg egyebek között Dévaványa vízrajzáról, s az egykori árvízi kitelepítésről.

Egy másik, izgalmas előadás keretében képet kaptunk a Barnabás-naphoz fűződő szokásokról, hagyományokról. Ez a nap egykor a gyógynövény gyűjtés és a fűkaszálás kezdő időpontját is jelölte. Június 21-hez, a tavaszi napéjegyenlőség időpontjához a skandináv országokban ma is különös szokások fűződnek. Például hatalmas máglyákat raknak, hogy jelképesen meghosszabbítsák a fényt.

A következő programpont a gyógynövényekhez kapcsolódó előadás volt. Sok érdekesség hangzott el arról, miként viszonyultak ehhez a témakörhöz a különböző történelmi korokban. A középkorban például tiltották a gyógynövények használatát, később azonban a különböző szerzetesrendek jelentős kutatási eredményeket értek el ezen a téren. Szó esett a Dévaványa környékén leggyakrabban előforduló gyógynövényekről: a fekete nadálytőről, bogáncsról, csalánról. Egy rövid vetélkedő keretében a gyógynövényekből készült teákat kellett felismerniük a résztvevőknek, s kitölthettek egy totót is.

A kuvikles szintén eredményesen zajlott. A kedvező időjárásnak köszönhetően ezúttal a csillagles sem maradt el. Teleszkópunkat a Hold irányába állítottuk, melynek kráterei is gyönyörűen kirajzolódtak. Néhány csillagképet is megpróbáltunk beazonosítani, bár ez némi nehézségbe ütközött, mivel a Hold igen erősen világított, s ilyenkor a csillagok kevésbé láthatóak.

A négyórás program részét képezte még egy kis kézműveskedés, melynek keretében a látogatóközpont gyógynövény- és fűszerkertjében korábban leszedett és megszárított, erős aromájú növényekből (levendulából, curryfűből és tárkonyból) készítettünk illatzsákokat.

A rendezvényen összesen negyvenen vettek részt. Érkeztek vendégek egyebek mellett Békéscsabáról, Újirázról, Gyomaendrődről, Kisújszállásról és természetesen Dévaványáról is.  

előadás
Fotó: Gyulai László
előadás
Fotó: Gyulai László
csillagos
Fotó: Gyulai László