A gombák földjén – ezzel a címmel nyílt kiállítás a napokban Dévaványán, a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság népszerű bemutatóhelyén, a Sterbetz István Túzokvédelmi Látogatóközpontban.
A látványos tárlat betekintést enged a gombák életébe, megismerhetjük jelentőségüket, felépítésüket, élőhelyeiket.
A gombák nélkülözhetetlenek az élővilág rendszerében. Vannak köztük olyanok, amelyek más élőlényekkel szimbiózisban élnek, de akadnak élősködők is. A gombák lebontó szerepe nagyon fontos a természet folyamataiban. A ritkább fajok értékét és jelentőségüket az is mutatja, hogy hazánkban jelenleg több mint 50 gombafaj áll természetvédelmi oltalom alatt.
A kiállítás anyagából megismerhetjük a gombák életét, szaporodását, egyedfejlődését, s a természetben betöltött szerepüket. Olyan szakmai kifejezések jelentését is megtudhatjuk, mint például a gombafonál, vagy a mikorrhiza kapcsolat. Színes, grafikus ábrák segítségével képet kaphatunk arról, milyen a különböző gombák kalapjának felszíne, a lemezek állása, gallérjuk elhelyezkedése.
A tárlat hasznos ismereteket nyújt a gombák gyűjtéséről, fogyasztásáról. Szó esik a legismertebb fajokról, például a nagy őzlábgombáról, a mezei szegfűgombáról, a mezei csiperkéről és az ízletes vargányáról. Megismerhetjük ezek legfontosabb jellemzőit és élőhelyüket. Nagyobb csoportokat is kiemeltünk, például a fákon élő gombákat (késői laskagomba, süngomba, pisztricgomba), a galamb- és rókagombákat, galócákat, vargányákat és tinórukat.
A tárlat befejező részében néhány különlegességre hívjuk fel a látogatók figyelmét. A gombák ugyanis különböző formákban jelennek meg a természetben, vannak például csészeformájúak, s akadnak olyanok is, amelyek úgy néznek ki, mint egy korall. A méretekben is igen jelentős eltérések figyelhetők meg. A tablókon bemutatott kiállítási anyag mellett emberméretű gombák is segítik még e különleges élőlények megismerését. A tárlat október 31-ig látogatható.