Gazdag madárvilág a Kis-Sárrét mocsaraiban

A Körös-Maros Nemzet Park részterületei közül a Kis-Sárréten található a legtöbb vizes élőhely.

A csaknem 2000 hektáron elterülő Biharugrai- és Begécsi- halastavakon kívül még hét mocsármaradvány és vizes élőhely-rekonstrukciós terület őrzi a hajdan oly gazdag vadvízvilág emlékeit.

Az őszi-téli csapadéknak és a feltöltéseknek köszönhetően jelenleg összesen közel 300 hektár van víz alatt mocsarainkban, ami várhatóan biztosítja a fajgazdagságot az előttünk álló költési szezonra. Ezek közül a legépebben fennmaradt két mocsár a Biharugra és Körösnagyharsány határában lévő Ugrai-rét és a Sző-rét. Az előbbi nádasai adnak otthont a nemzeti park legnagyobb gémtelepeinek. A korán költő kanalasgémek és nagy kócsagok már javában a telepeken szorgoskodnak, a később érkező kis kócsagok és bakcsók csak most jelentek meg a területen.  Mindkét mocsárban szép számmal költenek a nyári ludak, a párok többségénél kikeltek a kislibák, melyeket a szülők gondosan vezetnek.

A két halastó között elterülő Simotai-mocsárban is élénk a madármozgás. Itt elsősorban a különböző récéktől hangos a táj, de nem hiányoznak a fiókát vezető nyári ludak sem. A partosabb részeken bíbicek költenek és a vonuló kis pólingok lágy trillázása színesíti a palettát.

Hasonló kép fogad bennünket a Zsadány határában lévő Kivágási-legelőn és a Mezőgyán melletti Kisgyanté mocsaraiban is. A legváltozatosabb madárvilág jelenleg a Begécsi-halastavak szomszédságában lévő kisvátyoni élőhely-rekonstrukciós terület két mocsarában, a Kerek-réten és a Zacskó-zugban van. A récéknél több fajt is megfigyeltünk, a legnagyobb számban kanalas récéket, melyekből több mint 250 példányt számoltunk, de kisebb mennyiségben előfordult tőkés, böjti, kendermagos, nyílfarkú és barátréce, valamint cigányréce is, melyek közül néhányan itt is költenek majd. A rendszeresen itt fészkelő gólyatöcsök, bíbicek és piroslábú cankók, és az alkalmi fészkelő nagy godák mellett a vonuló pajzsoscankók és kis pólingok is jól érzik magukat. A közeli halastavakon költő nagy kócsagok és kis kárókatonák is rendszeres vendégek, ide járnak táplálkozni.  A nyugalmat néha megzavarja a közelben költő rétisasok vadászata, de ez is része a természet rendjének.

gólyatöcsök
Fotó: Tóth Imre