Tizennégy résztvevő érkezett július 6-án, délután a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság „Szalakóták a Cserebökényi-pusztán” elnevezésű szakvezetéses túrájára.
Az érdeklődőkkel az egykori Cserebökény község központjában találkoztunk, majd egy rövid tájtörténeti ismertetőt követően a védett terület központi részét kerestük fel. Útközben több kirepült szalakótát és búbosbankát figyelhettünk meg, illetve az igazgatóság kezelésében itt élő magyar szürke szarvasmarha gulyáját is láttuk.
Gyalogos túránk során elsőként egy háromfiókás kuvikcsaládot látogattunk meg. A táj hangulatos volt, az aranysárga tarlón körbálák sokasága sorakozott. Az itt húzódó fasoron egy magas, csúcsszáraz ágú nyárfán hatalmas parlagi sasfészek bújt meg. Ránéztünk egy mesterséges odúban költő szalakóta családra, majd a közeli fehér fűzön lévő, természetes odúkat vettük szemügyre.
Egy fás terület felett legalább nyolcvan vércse forgolódott. A térségben itt költött a legtöbb kék vércse, több mint negyven párt mértünk fel idén. Túránk alkalmával is fiókák néztek ránk a költőládákból. A telepen két pár szalakóta is költött. Az egyik családot még a kihelyezett költőládában találtuk.
Néhány fotó elkészítését követően, a telepet hátrahagyva, egy cserjesáv mellett sétáltunk. Előbb tövisszúró gébicseket, majd kis őrgébicseket figyeltünk meg. A kirepült fiókák oda-vissza szálltak az ágak között. Az enyhébb, alkonyati időszakban egy pusztai facsoporthoz érkeztünk. Az öreg fehér nyarak mellett feltörekvő fiatal egyedek jól szemléltették a folyamatos megújulást. Túránk végén a lenyugvó nap változatos színekre festette az eget cés a pusztát.