A Körös-Maros Nemzeti Park Kis-Sárrét részterületén közel húsz éve fedeztük fel fokozottan védett növényünket, a gyapjas gyűszűvirágot. Idén a szokásosnál is több virágzó tövet számoltunk.
Gyapjas gyűszűvirág a nemzeti park igazgatóság működési területén több helyen is él, felhagyott homokbányákban, útmenti száraz gyepeken fordulnak elő legnagyobb állományai. A Kis-Sárréten egy régóta - feltételezéseink szerint már legalább 50-60 éve -, visszagyepesedett szántón találtuk meg állományát. A növény egyes termőhelyeinek származása ma is vitatott a botanikusok körében, mivel más területeken régen gyógyászati célból termesztett állományai is előfordultak. A térségben viszont nincs tudomásunk a faj korábbi termesztéséről.
Balkáni elterjedésű faj, határainktól délre nem számít ritkaságnak. A kis-sárréti állomány hosszú évek óta stabil, minden évben rendszeres tőszámlálást végzünk. Korábban átlagosan 110 - 230 közötti virágzó tövet számoltunk, idén azonban ennél is több, 247 virágzó gyapjas gyűszűvirágot találtunk.
Termőhelye bár másodlagos eredetű, mára már jellegzetes sztyeppréti fajokkal pompázik, mint például a mezei zsálya, mezei varfű, közönséges kakukkfű, öldöklő aszat. Fokozottan védett növényünk, élőhelyének megóvása kiemelt feladatunk.