Díszes nászruhában mutatkoznak a Körös-Maros Nemzeti Park Kardoskúti Fehértó részterületén, a Sóstó-ér rejtett nádasaiban költő nagy kócsagok.
A nagy kócsag feltűnően elegáns madár, melynek tollazata már a tojásból való kikeléstől kezdve hófehér, a költési időszakban pedig igazán pompás nászruhát ölt. Ez a tollból készült, gyönyörű nászruha már márciusban kifejlődik és szintén vakítóan fehér. Különlegessége a hosszú, fátyolos szárnytollak megjelenése, melyeket még májusban is megfigyelhetünk. Ezek az úgynevezett dísztollak, melyek a hát közepétől indulnak, túlnyúlnak a farktollakon, és akár 50 centiméter hosszúak is lehetnek. A nagy kócsag megjelenése más tekintetben is megváltozik a nászidőszakban: ilyenkor a madár csőre feketévé válik, olykor sárga tővel, az arc részen a szabad bőrfelület élénkzöld lesz.
A nagy kócsag a dísztollai miatt a XIX. században kis híján a kócsagtollviselés divathóbortjának áldozatául esett. Magyarországon a nemesek körében a kócsagtollas süvegek ékessége volt ez a különleges fehér toll, és drága portékának számított. A faj megmentése a magyar természetvédelem igazi sikertörténete. A nagy kócsagot viszontláthatjuk az 5 forintos érme hátulján és a magyar természetvédelem címermadaraként is.
A KMNPI Kardoskúti Fehértó részterületén a Sóstó-ér rejtett nádasaiban költenek nagy kócsagok. Táplálkozni a terület vizes élőhelyeire járnak, de a gyepeken is megfigyelhetők, amint rovartáplálék után kutatnak.
