Híd a vadonhoz- A Körösvölgyi Állatpark rejtett lakói

    A Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság szarvasi bemutatóhelyén, a Körösvölgyi Állatparkban több mint ötven állatfaj több száz egyede tekinthető meg. Azonban a park egyedülálló adottságait sok más vadon élő állat is kihasználja.

Az állatpark különleges környezetével olyan biztonságos élőhelyet teremt, amely számos vadon élő állatfaj számára kínál értékes ökológiai lehetőségeket. A Körösvölgyi Állatparknak a huszonhat hektáros, ősfás Anna-liget ad otthont, ami nagyszerű táplálkozó-, búvó, szaporodó-, fészkelő- vagy épp telelőhelyet biztosít.

Az állatpark mesterséges tava, a halastavak mintájára mágnesként vonzza a különböző vizes élőhelyhez kötődő élőlényeket közöttük olyan fajokat, mint a tőkés récék, a nagy kócsagok, szürke gémek, fehér gólyák. A mesterséges tó melletti földdombban idén először gyurgyalagok is fészkelési kísérletbe fogtak.

Az Anna-liget erdős területe megannyi madár- és emlősfajnak kínál menedéket. Ezek az állatok sokszor éjszaka, csendben látogatják az állatparkot, hogy kihasználják annak természetes erőforrásait.

A Körösvölgyi Állatpark karbantartott takarmány- és vízellátó rendszerei különösen vonzóak a vadon élő állatok számára. A cinegék, vörösbegyek, csókák és más énekesmadarak előszeretettel táplálkoznak a parkban. Sokuk megtanulta hogyan lehet élelmesen az ivókutak, állatitatók vagy etetők előnyeit kihasználni.  

Az állatparkban bemutatott nagyobb állatfajok vonzzák a rovarokat, melyet nyaranta előszeretettel hasznosítanak a füsti és molnárfecskék táplálékul. A fecskék fészkeiket az állatok itatói mellett kipancsolt területekről vagy a mesterségesen kialakított dagonyák partjáról összeszedett sárból könnyen megépítik az állatházak ereszei alá. Az állatok szélvédett kifutóinak padlásain, hasadékaiban előszeretettel telelnek különféle denevérfajok, az állatoknak szánt téli szénabálák alatt sünök is megbújnak.

Egyes énekesmadarak odúikat, fészkeiket a vedlő állatok szőrével bélelik ki, ami jelentős könnyebbség a fészekkészítés során, másodlagosan pedig kiváló éjjeli telelőhely is. 

A vadállatok számára a Körösvölgyi Állatpark egyfajta menedéket jelent és hozzájárul a biológiai sokféleség fenntartásához is. Szemléletes, hogy a park területén megforduló vadon élő állatok milyen közvetlen ökológiai kapcsolatot tudtak kialakítani a bemutatott fajokkal, az állatpark félig mesterséges környezetével.