A Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság immár húsz esztendeje szervez minden nyáron Fürkész Tábort a Dévaványai-síkon.
Idén június 30. – július 4. között adott otthont az igazgatóság réhelyi bemutatóhelye, a Sterbetz István Túzokvédelmi Látogatóközpont a tábornak, melyben összesen harminc, 6-15 éves korú gyermek vett részt.
A nagy meleg nehézséget okozott ugyan, de ezt úgy oldottuk meg, hogy a szabadban tartott programokat a reggeli, esti és éjszakai órákra időzítettük. A legmelegebb órákban pedig beltéri programok előadások, kézműves foglalkozások zajlottak.
Ami a kinti programokat illeti, igen népszerűnek bizonyult az izgalmas feladatokkal tűzdelt éjszakai riadó, a kuvikles-túra, a csillagászat és az éjszakai, szabadtéri előadás is. Mivel a résztvevők mintegy háromnegyed része már több éve visszajáró vendégünk, így ők jól ismerik a házirendet, tudják, milyen szabályokat kell betartani a nemzeti park területén.
A korábbi évekhez hasonlóan most is csoportosan dolgoztak a gyerekek, együtt kellett megoldaniuk a különböző feladatokat, melyekért aztán pontokat kaptak. A végén kialakult ugyan egy rangsor, de tulajdonképpen mindenki nyertes volt, aki részt vett a táborban, mert sok-sok hasznos ismerettel gazdagodott. Ráadásul mindegyik csoport kapott valamilyen jutalmat.
A szakmai programok között hajnali madármegfigyelés is szerepelt, melynek során egyebek mellett túzokokat láthattak a diákok. A kirándulást még izgalmasabbá tette az, hogy a földutakon odafelé gyalog, visszafelé viszont terepjárókkal mentünk. A hagyományos ragadozómadár-bemutató keretében ezúttal afrikai uhut és vándorsólymot ismerhettek meg a diákok.
A kézműves programok a madárvédelemhez és a denevérvédelemhez kapcsolódtak. Készítettünk madáretetőket és madárodúkat is. Előbbieket hazavihették, utóbbiakat viszont együtt kihelyeztük a környező nyárfákra. Új program a denevérvédelemmel kapcsolatos előadás, melynek egyik célja az volt, hogy eloszlassuk azokat a félelmeket, melyek ezekhez a titokzatos éjszakai lényekhez kapcsolódnak. Készítettünk denevérodút is, mivel a pusztai tájon nincsenek barlangok, s kevés a fa, így a denevérek számára az odú lehet az egyetlen pihenőhely.
Idén a Vésztő-Mágor Történelmi Emlékhelyre szerveztünk kirándulást, ahol az ásatási munkálatokat is megtekintettük. A tanösvényen haladva a gyerekek feladatokat oldottak meg, s végül minden csoport megtalálta a romok közé rejtett kincses ládikát is.
A zárónapon az esti tábortűznél osztottuk meg élményeinket. Mint kiderült, mindenki nagyon élvezte az éjszakai túrát, s többen hiányolták a vízvizsgálatot, melyet a korábbi táborokban már végeztünk. Az esténkénti ökoháborúzás mindenkinek kedvére volt, itt nem számokat, hanem növények, állatok neveit kellett leolvasni egymás homlokáról. A nagy melegben vízibombázással próbáltuk hűsíteni egymást, ez is elnyerte a gyerekek tetszését.
Nagy örömünkre szolgált, hogy nemcsak Dévaványa térségéből, hanem jóval távolabbról, például Vácról, a Bükkből és a Balaton mellől is érkeztek résztvevők a táborba. A korábbi évekhez hasonlóan most is Budapestről jöttek a legtöbben.