Látnivalókban gazdag tájakon barangoltunk a Kéktúrázás Napján

A Körös-maros Nemzeti Park Igazgatóság is bekapcsolódott az idei Kéktúrázás Napjának programjába, melyet október 12-én rendezett meg a Magyar Természetjáró Szövetség. Az Alföldi Kéktúra vonalán összesen hat szakaszon biztosítottunk szakvezetést a résztvevők számára

A Zsadány-Geszt-Biharugra útvonalon tíz fő döntött úgy, hogy sétál egy nagyot a gyönyörű napsütéses időben, miközben megcsodált a Körös-Maros Nemzeti Park Kis-Sárrét részterületének védett, vagy természetvédelmi szempontból is jelentős területeinek egy részét, varázslatos növény- illetve állatvilágát. Zsadányból indulva, az első pecsét begyűjtése után utunk nemzeti parkunk egy jelentős élőhely-rekonstrukciójának gátján folytatódott, ahonnan gyönyörű kilátás nyílt a mellettünk lévő mocsárra, illetve a környéken található értékes gyepekre. A betekintő toronynál a reggelit követően ismét bepecsételtünk a kéktúrázók igazoló füzetébe.

Továbbhaladva a természetvédelmi kezelést végző szürkemarha gulya keresztezte a túra útvonalát, de bátran áthaladtunk a gyepen, és megcsodáltuk ezeket a békésen legelésző, tekintélyt parancsoló állatokat. Az erdőszegélyekben és a gyepeken felbukkanó gombákat is tanulmányoztuk.

Következő állomásunk a geszti Tisza-kripta volt, amelyet az érdeklődő túrázók meg is tekintettek. A Tisza-kastély felújított parkjába is bekanyarodtunk a következő pecsét megszerzése érdekében, de a látvány hatására úgy döntött a csapat, hogy itt iktatunk be egy félórás pihenőt, az ebédidőre való tekintettel. Innen a halastavak mentén haladva Biharugrára indultunk. Útközben a halastavakról beszélgettünk, és néhány természetvédelmi szempontból jelentős botanikai értékkel is megismerkedtünk. Utolsó pecsételő helyünkre 23 km megtétele után, 16 órakor érkeztünk meg.

Egy másik részen, a Mezőtúr-Túrkeve szakaszon 18-an vállalkoztak arra, hogy igazgatóságunk szakvezetőjével és a Természetbarát Szövetség képviselőjével együtt megtegyék ezt a távot. Utunk során végig a Hortobágy-Berettyó jobb parti gátján haladtunk. Nem sokkal azután, hogy Mezőtúrt elhagytuk, egy legelésző birkanyájat pillantottunk meg, amelyben a merinói juhok mellett a hortobágyi rackák több példányát is felfedeztük.

Már elindult a fásszárúak őszi színeződése, így a hullámtéri ligeterdő-foltokban megcsodálhattuk a magyar kőrisek, valamint a fehér nyarak és a fehér füzek változatos színeit. A Hortobágy-Berettyó hullámterében jelentősek a nádas, gyékényes és harmatkásás foltok, melyek szintén megkapó látványt nyújtanak.  Az esős idő hatására a madárvilág jó része már elvonult, de még így is találkoztunk néhány érdekes fajjal. Az erdőkből hallottuk a fekete harkály hangját, a mocsárfoltok víztisztásain pihenő tőkés, csörgő- és barátrécéket láttunk. Egy darabon a holló korrogó hangja kísért bennünket.  Megfigyeltük, ahogyan az egerészölyvek a felmelegedő gátoldalak pocokállományára vadásztak.

A gátoldalakban újra virágzó növényzetben seregesen fordult elő a védett őzlábgalóca gomba. A védett növények közül a Bieberstein-gyújtoványfüvet sikerült megtalálnunk. A gáthoz csatlakozó pusztafoltokon szépen virágzó réti őszirózsák is díszítették a tájat.

Az Alföldi Kéktúra további négy szakaszán is biztosított szakvezetést a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság. A résztvevők mindenütt gazdag látnivalókban gyönyörködhettek.

kék túrázás napja
Fotó: Járvás Katalin
kék túrázás napja
Fotó: Herczeg Antal
kék túrázás napja
Fotó: Herczeg Antal
kék túrázás napja
Fotó: Herczeg Antal
túra
Fotó: Tóth Tamás József