A Körös-Maros Nemzeti Park védett területein, több helyszínen is előfordulnak a kései pitypang kisebb állományai. Az enyhe őszi időnek köszönhetően még novemberben is láthatunk virágzó példányokat.
A kései pitypang a száraz gyepek és sztyepprétek növénye, főként lösztalajon fordul elő. Délkelet-Európában elterjedt, Magyarországon szórványos, ritka, és az Alföld nagyobb hányadáról kipusztult, védett növény. Hazai állománya továbbra is visszaszorulóban van, az élőhelyének csökkenése miatt. A Körös-Maros Nemzeti Park védett természeti területein, például a Tompapusztai löszgyepen, a Tatársánci ősgyepen és a Csorvási löszgyepen található kisebb állományainak védelme biztosított.
Pionír fajként kerüli a magasabb füvek konkurenciáját. Nyílt részeken virágzik, ősszel a kaszálások után, általában augusztustól októberig láthatjuk folyamatosan nyíló, sárga virágait.
Az idei évben a Csorvási löszgyepen és a Tatársánci ősgyepen a szokásosnál később, októberben jelentek meg a növény első virágai. Az enyhe időjárásnak köszönhetően még novemberben is színesíti néhány virágzó kései pitypang ezeket a sérülékeny élőhelyeket.