Az immár tizenkettedik alkalommal meghirdetett Ifjú Kócsagőr Program keretében ezen a nyáron öt fiatal választotta szakmai terepgyakorlatának helyszínéül a Körös-Maros Nemzeti Parkot.
Kocsis Benedek, az ELTE meteorológia mesterszakos hallgatója július 8-án kezdte meg gyakorlatát az igazgatóság Kardoskúti Tájegységén, Palcsek István Szilárd természetvédelmi őrkerület-vezető mentorálásával. Az első napokban a Tatársánci ősgyep, a Csorvási löszgyep és a kardoskúti Fehér-tó növényvilágával ismerkedett. Sok információt és tapasztalatot gyűjtött a természetvédelmi területkezelés módjaival, egyebek mellett a legeltetéses állattartással kapcsolatban. Mentora nagy hangsúlyt helyezett arra, hogy az ismeretek bővítése mellett a gyakorlati munkába is bekapcsolódjon. Részt vett több botanikai felmérésben (például a sziki ballagófű számlálásában), július 16-án pedig egy Erzsébet-táboros gyermekcsoport számára már részben ő tart majd előadást a terület természeti értékeiről. Kocsis Benedek elmondta: hobbija a természetjárás, a túrázás, több alkalommal volt már Kardoskúton a daruvonulás időszakában. Az Ifjú Kócsagőr Programra pedig elsősorban azért jelentkezett, hogy a gyakorlatban is megnézze, megtapasztalja, milyen erőfeszítéseket tesznek a szakemberek a természeti értékek megóvása érdekében.
Májai Zsófia, a Szegedi Tudományegyetem biológia szakos, elsőéves hallgatója július elején kezdte gyakorlatát nemzeti parkunk Cserebökény részterületén. Mentorként Őze Péter természetvédelmi területfelügyelő segíti őt. Tevékenyen részt vesz a különböző biotikai adatok gyűjtésében. Egyebek mellett a szalakóták, vörös és kék vércsék, gyurgyalagok, fekete és fehér gólyák költésének felmérése illetve ellenőrzése is szerepelt az elmúlt napok feladatai között. A parlagi sasfiókák sikeres kirepülésének ellenőrzésekor a genetikai vizsgálathoz szükséges, vedlett sastollak gyűjtésében szintén részt vett. Mentorával együtt felmérték a Cserebökény részterületen található hamvas seprűparéjt és az inváziós fajokat. Figyelemmel kísérik az ugartyúkok tevékenységét, részt vesznek a cserebökényi szürkemarha gulya költöztetésében, a legeltetéssel kapcsolatos napi teendők felügyeletében. Zsófia már a „Szalakóták a Cserebökényi-pusztán” elnevezésű szakvezetéses túra lebonyolításában is segített. A gyakorlat hátralévő részében egyebek mellett tervezik a réti iszalag felmérését a Tisza hullámterének védtöltésén.
A Makói Tájegységen két fiatal is tölti idén a terepgyakorlatát. Mentorként mindkettőjüket Drahanovszki Gábor, a tájegység vezetője segíti. Gaál Anna Noémi a Soproni Egyetem természetvédelmi mérnök szakának hallgatója. Ő már július 7-én megkezdte gyakorlatát, Bartal Emma, a Szegedi Tudományegyetem biológus hallgatója pedig augusztusban érkezik.
Gaál Anna Noémi mindjárt az első napon egy nagyon izgalmas feladatba kapcsolódott be: két vad túzokcsibére helyeztek fel GPS-jeladót. Ifjú kócsagőrünk kivette részét az őshonos háziállatok körüli teendőkből, betekintést nyert a különböző élőhely-fejlesztésekbe és területkezelésekbe, a szikes puszta világába és segítséget nyújtott a felmerülő természetvédelmi erdőkezelések során. A második héten bekapcsolódott a túzokrepatriáció előkészítésébe. A gyakorlat során mentorával együtt bejárta a nemzeti park itt található részterületeit, köztük a Maros-árteret, a Csanádi pusztákat és ismerkedett az általános természetvédelmi őri feladatokkal. Augusztusban a másik ifjú kócsagőrünkre, Bartal Emmára is hasonlóan izgalmas, tartalmas feladatok várnak.
Az igazgatóság Kígyós-Ugrai Tájegységére augusztus 7-én érkezik kéthetes gyakorlatra egy ifjú kócsagőr, Gnoll Olivér, az egri Neumann János Gimnázium, Technikum és Kollégium diákja. Mentorként Biró István tájegységi csoportvezető segíti majd, szállásul és egyben az oktatás bázisául pedig a Bihari Madárvárta szolgál. A két hét alatt megpróbálunk egyrészt átfogó ismereteket nyújtani számára az állami természetvédelem feladatairól, különös tekintettel a helyi viszonyokra. A területbejárások során erősíteni kívánjuk a kócsagőr faunisztikai és florisztikai ismereteit. Megismerheti a természetvédelmi vagyonkezelés jelentőségét, mivel itt tartózkodása alatt a legeltetéses állattartás, az erdőfelújítások és a gyepkezelések, valamint az invazív növények elleni védekezés egyaránt napirendre kerül majd.
