Miért a túzok Csabacsűd címerállata?

A Körös-Maros Nemzeti Park illetékességi területén fekvő Csabacsűd környékén egykor népes túzokcsapatok éltek. Ennek emlékét őrzi a községháza előtt álló túzokszobor, s ezért szerepel a település címerében is az Alföld jellegzetes madara. 

Csabacsűd Békés vármegye északnyugati részén, Szarvas közelében található község. Egy 1456-ban kelt oklevél említi először a falut, Hunyadi János birtokaként. A török időkben teljesen elpusztult, s csak a XVIII. században települt újra.

A tiszta és rendezett utcákat járva, a községháza előtt egy hatalmas túzokkakast ábrázoló szoborra bukkanhatunk, s a település címerében is ez a gyönyörű madár díszlik. A falut intenzíven művelt szántóföldek veszik körül, így mai szemmel nehezen érthető Csabacsűd és a túzok kapcsolata. Pedig nem mindig volt ez így.

Egészen a XIX. századi folyó- és belvízszabályozásokig a településtől déli irányban elterülő földek részét képezték egy hatalmas, összefüggő pusztának, ahol gyakori volt a túzok. Olyannyira, hogy ennek a XX. században már széttöredezett gyepterületnek a maradványain, Csabacsűd közelében, még a két világháború között is egy közel 300 példányos állományát tartották nyilván a fajnak. Minderről dr. Sterbetz István természetvédelmi szakembernek, a Magyar Madártani Intézet egykori igazgatójának egyik túzokról írt tanulmányában olvashatunk.

túzok szobor
Fotó: Tóth Tamás József

címer