Napsütéses őszi időben sétálhattak és kellemes élményekben részesülhettek mindazok, akik ellátogattak szeptember 21-én Kardoskútra, a Fehértó Napjára, melyet immár huszonharmadik alkalommal szervezett meg közösen a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság és Kardoskút Község Önkormányzata.
A természetvédelmi nyílt nap fő célja ezúttal is az volt, hogy megismertessük a látogatókkal a nemzeti park Kardoskúti Fehértó részterületének táji, természeti értékeit, kialakulásának történetét. Ezen a napon a Fehér-tóhoz is bemehettek vendégeink, sőt szakvezetőnkkel a tómederbe is besétálhattak, ahol az ottani, sótűrő növényvilágot csodálták meg. Mivel az utóbbi napok esőzéseinek köszönhetően a meder egy részében vízborítás van, így a madárvilág is megélénkült. A tó melletti toronyból távcsövek segítségével pásztáztuk a tájat, s megfigyeltünk bíbicet, dankasirályt, sztyeppi sirályt, havasi partfutót, apró partfutót, parti lilét, tavi cankót és pajzsoscankót, s természetesen szép számban láttunk vonulásban lévő kék vércséket
Örömmel állapítottuk meg, hogy a csapadék hatására a vetővirág is elkezdett nyílni a tóparton.
A rendezvény helyszínei között pusztafogatokkal és Dottó kisvonattal közlekedhettek vendégeink. A Sóstói Állattartótelep bekötőútja melletti toronynál tájékoztatást kaptak a puszta élővilágáról, és madármegfigyelésre is lehetőségük nyílott. A közelben felállított karámrendszerben őshonos magyar háziállatok – szürkemarha, cigája, rackajuh, házi bivaly, parlagi szamár - várták, hogy közelebbről is megszemléljék őket. A korábbi évekhez hasonlóan idén is felhajtottuk a szürkemarha gulyát és a juhnyájakat a Kardoskút és Hódmezővásárhely közötti összekötőút melletti legelőre. Munkatársaink részletes tájékoztatást tartottak arról, hogyan járulnak hozzá ezek az állatfajok az élőhelyek fenntartásához, s milyen szerepük van a génmegőrzésben.
Kardoskút Pusztaközpont udvarán egész nap zajlottak a programok. A kardoskúti önkormányzat nevében Varga Pál polgármester üdvözölte a vendégeket, majd dr. Tirják László, a KMNPI igazgatója invitálta a programokra a látogatókat. Egymás után léptek színpadra a helyi és környékbeli kulturális egyesületek. Néptánc, népzene, a gyerekeknek pedig interaktív mesemondás is szerepelt a kínálatban.
Nagyon sok család kapcsolódott be a természetismereti vetélkedőbe, melynek hat állomásán tették próbára tudásukat. A témakörök között szerepelt növény- és háziállat-ismeret, s voltak a Kardoskúti Madárvonulás Múzeumának állandó, interaktív kiállításával kapcsolatos kérdések is. A kardoskúti önkormányzat az Olvasókörben rendezte be a Réthy Zsigmond életét és munkásságát bemutató tárlatot, ezzel kapcsolatos kérdések is szerepeltek a vetélkedőben. Mint ismeretes, Réthy Zsigmond a Munkácsy Mihály Múzeum természettudományos osztályának vezetőjeként jelentősen hozzájárult a nemzeti park megalapításához. A természetismereti vetélkedő résztvevői között értékes ajándékcsomagokat sorsoltunk ki.
A rendezvényen részt vettek a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület munkatársai is, ők izgalmas gyermekfoglalkoztatóval várták a vendégeket. Rendelkezésünkre bocsájtottak egy a kék vércsék vonulásáról szóló filmet is, melyet nagyon sokan megnéztek a múzeumban.
Nagy sikert arattak a hódmezővásárhelyi íjászok, a sátruknál sokan kipróbálták az íjászkodást is. A kis kilátónál a Guzsalyas Egyesület a népi pásztoréletet mutatta be. Népviseletbe öltözve főzték a jellegzetes pásztorételt, a slambucot, amit meg is kóstolhattak a vendégek. Sokan kísérték figyelemmel a Püspökladányból érkezett csikósok bemutatóját és a juhkörmölési bemutatót is, melyet Nemzeti Parki Termék Védjegyes termelőnk, Dani János tartott. A ragadozómadár-védelmi bemutató és a solymászbemutató szintén népszerűnek bizonyult, sokan le is fényképezkedtek a madarakkal.
Éhesen senki nem maradt, ugyanis az orosházi Aranypatkó Étterem szakácsainak irányításával összesen tizennégy bográcsban rotyogott szürkemarha pörkölt és cigája pörkölt. Az ízletes étel után sokan megkóstolták a Túzoksört. Idén is kitelepült a Kardoskúti Faluszépítők Egyesülete, akik kemencében sült pusztalángost és túrós lepényt készítettek. Vendégeink a múzeum mögött felállított sátrakban válogathattak a Nemzeti Parki Termék Védjegyes termelők és helyi kézművesek portékái közül.
Köszönjük, hogy ellátogattak természetvédelmi nyílt napunkra. Bízunk benne, hogy mindannyian jól érezték magukat, s várjuk Önöket 2025-ben is, a XXIV. Fehértó Napjára!