Öt Ifjú Kócsagőr tölti gyakorlatát a Körös-Maros Nemzeti Parkban

Az Ifjú Kócsagőr Program keretén belül idén nyáron öt fiatal tölti gyakorlatát a Körös-Maros Nemzeti Park különböző tájegységein.

Pacséry Petra július 15-én a nemzeti park Dévaványai-Ecsegi puszták részterületén kezdte meg szakmai gyakorlatát. Budapestről érkezett hozzánk és a közelmúltban tett sikeres érettségi vizsgát. Nagyon érdekli a természetvédelem, ezért is jelentkezett biológus szakra az egyetemi felvételi alkalmával. Nemzeti parkunkban Szegedi Fruzsina természetvédelmi őrkerület-vezető mentorálásával ismerkedik a térség természeti értékeivel. Alkalma nyílik betekintést nyerni a természetvédelmi őri feladatokba, a látogatóközpontban pedig bemutatjuk neki az ökoturisztikai, környezeti nevelési munkát.  Végez majd biotikai adatgyűjtést, hatósági tábla ellenőrzést, megismertetjük a tájegység legfontosabb védett és fokozottan védett természeti értékeivel. A nagy meleg ellenére változatos programok várják. Igyekszünk minél informatívabbá és élménydúsabbá tenni számára ezt a két hetet, melyet két részletben tölt le, egy hetet júliusban, egyet pedig majd augusztusban.

A Kis-Sárrét részterületet két Ifjú Kócsagőr is gyakorlatának helyszínéül választotta. Egyikük Valentinyi Roberta, a Szegedi Tudományegyetem másodéves, biológia szakos hallgatója, aki július elején egy hetet töltött nálunk. Mentora Biró István tájegységi csoportvezető volt, akivel együtt járta a határt, s igyekezett megismerni a Kis-Sárréten folyó aktív természetvédelmi munkát és az egyes élőhelyek természeti értékeit. Roberta a második hetet (augusztus 5-től) Kardoskúton tölti majd, ahol Palcsek István Szilárd természetvédelmi őrkerület-vezető segítségével célul tűzte ki a Fehér-tó, a Tatársánc és a Csorvási-löszgyep bejárását. Bekapcsolódik majd az éppen aktuálisan zajló munkába, például az inváziós növények elleni védekezésbe, illetve az ökoturisztikai programok lebonyolításába.

Július 15-től a Kis-Sárréten egy másik Ifjú Kócsagőr, Dénes Eszter is megkezdte kéthetes gyakorlatát, szintén Biró István, tájegységi csoportvezető mentorálásával. Eszter a MATE gödöllői karának végzős természetvédelmi mérnök hallgatója. Tekintettel a rendkívüli hőségre és forróságra a gyakorlati munkát úgy szerveztük, hogy főként a hajnali és a kora esti órákban zajlanak a foglalkozások. A gyakorlat alatt lehetősége nyílik a természetvédelem és a különböző gazdálkodási ágak kapcsolatrendszerének mélyebb megismerésére.  

Cserebökényben egy középiskolás fiatalember, Jávorka Levente kezdte meg július 8-án gyakorlatát. Levente a szarvasi Vajda Péter Evangélikus Gimnáziumban tanul, jövőre érettségizik. A gyakorlat során Őze Péter természetvédelmi területfelügyelő irányításával részt vett különböző biotikai felmérésekben. Mentorával együtt megnézte a vércsetelepeket, szalakótaodúkat, ellenőrizte a kuvikok költését. Felkeresték a négyfiókás parlagi sas fészket, s részt vett a gyurgyalagok és partifecskék felmérésében is. Bekapcsolódott a henye kunkor nevű növény számlálásába, melynek során több mint 5000 példányt találtak, valószínűleg ez a legnagyobb állomány a térségben. Szintén felmérték a hamvas seprűparéjt és a réti iszalagot. Megnézték az ugartyúkokat, a területen költő mindkét párt és az idei egyetlen fiókát is sikerült megpillantaniuk. Levente a gazdálkodásba is betekintést nyerhetett, jelen volt a cserebökényi szürkemarha gulya költöztetésénél. A két hét során mentorával együtt folyamatosan ellenőrizte a kaszálásokat a Natura 2000-es területeken.

Az igazgatóság Makói Tájegységén Jakabffy Lili, a Soproni Egyetem természetvédelmi mérnök szakos hallgatója még júniusban vett részt a kéthetes gyakorlaton. A tájegységen több munkatársunk is segítette őt a régió értékeinek és a természetvédelmi őrök munkájának megismerésében. Aktívan részt vett a kék vércse és szalakóta monitoringban, e fajok költőállományának felmérésében. Megtekintette a pusztákon aktuálisan látható ritka és védett növényfajokat: henye kunkort, hengeresfészkű peremizst, sarlós gamandort. Lili számára mindez azért is volt érdekes, mert síkvidéki nemzeti parkban még nem tevékenykedett, ezért ilyen növényfajokkal még nem találkozott. Betekintést nyert a nemzeti park Maros-ártér részterületén a természetközeli erdőgazdálkodási tevékenységekbe, a szántógazdálkodásba és a szürkemarhákkal végzett legeltetéses területkezelés mikéntjébe is.

Az Ifjú Kócsagőrök augusztus 29-én, a területi döntőn adhatnak majd számot a szakmai gyakorlat során megszerzett tudásukról. Itt dől majd el, hogy ki képviseli idén a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóságot a verseny országos döntőjében.

ifjú kócsagőr
Fotó: Palcsek István Szilárd
ifjú kócsagőr
Fotó: Palcsek István Szilárd
ifjú kócsagőr
Fotó: Palcsek István Szilárd