Rejtélyes apróságok: dobozi pikkelyescsigák az erdők alján

A Körös-Maros Nemzeti Park téli erdőterületeit járva, a melegebb napokon, az avarszinten kis szerencsével megpillanthatunk egy különleges, apró csigafajt, a dobozi pikkelyescsigát.

Ez egy rendkívül aprócska csiga, házának átmérője legfeljebb 5 milliméter, ezért nem könnyű észrevenni. A párás, nyirkos közeget és a 10-15 Celsius-fokos hőmérsékletet kedveli. Nyáron, a szárazságban az avar alatt rejtőzik, ősszel és a melegebb téli napokon viszont akár a korhadt fatörzseken is megjelenhet, 10-20 centiméter magasságig felmászva. 

A faj nagyon szűk elterjedési területtel rendelkezik, Kárpát-medencei reliktum. Főként a Békés vármegyei erdősztyeppek nedves, párás mikroklímájú erdőfoltjaiban bukkanhatunk rá. Vannak adatai a Zempléni-hegységből és a Partiumból is. Első példányait az 1960-as években a békéscsabai malakológus (puhatestűeket tanulmányozó tudomány képviselője), Kovács Gyula találta meg.

A dobozi pikkelyescsiga fokozottan védett állat, ritkaságának köszönhetően kategóriájában igen magas - 100 ezer forint -, a természetvédelmi értéke. Nevét onnan kapta, hogy a házát apró, csak mikroszkóppal megfigyelhető pikkelyek borítják. Állományának nagyságát több tényező is negatívan befolyásolja, például a szárazság és az erdők szerkezetének megváltozása. Az állomány felmérésére a melegebb téli napokon nyílik lehetőség.

Dobozi pikkelyescsiga
Dobozi pikkelyescsiga Fotó: Boldog Gusztáv László