Rózsaszín szőnyeg: virágba borultak a törpemandulák

A Körös-Maros Nemzeti Park területén számos ritka, védett, löszös termőhelyhez kötődő növényfaj fordul elő. Ezek egyike a törpemandula, amely a tavaszi virágzás idején csodálatos látványt nyújt.

E fajok élőhelyeit a történelem során szinte mindenhol művelésbe vonták, felszántották, mivel a legjobb termőképességű, löszös altalajú termőföldekről van szó. Ennek következtében ritkultak meg, és váltak veszélyeztetetté olyan növényfajok, mint például a törpemandula.

Csak nagyon kicsi, elszigetelt, véletlenül túlélő állományai maradtak fent, árokpartokon, utak, vasutak mezsgyéiben. Egy ilyen kis túlélő állománya ismert a fajnak a Tótkomlóst Kaszaperrel összekötő műút szegélyében. Bár csak néhány méter szélességben, egy rövid szakaszon fordul elő itt ez a 30-90 cm magas törpecserje, mégis már messziről feltűnő ebben az időszakban, mivel élénk rózsaszín szőnyegként virítanak nagy tömegben nyíló virágai.

Április legelején bontottak szirmot az első tövek, mostanra pedig csúcsvirágzásban van az állomány, bár a héten tapasztalható fagyok sok szirmot lesöpörtek. Az őszibarackéra emlékeztető, ötszirmú, sötét, élénk rózsaszín, a növény méretéhez képest viszonylag nagy virágai vannak. Lombja egyszerre fakad virágaival, viszont apró zöld levelei elbújnak a virágtömegben. A faj ritkán hoz mandula termést, mely kisebb, mint a mandulafáé és oldalról kevéssé lapított.

Ha az említett útszakaszon járunk, érdemes lassítani, akár megállni, és gyönyörködni ezekben a nem csak szép, de védett és értékes növényekben, melyeknek előfordulását ismertető tábla is jelzi.

Törpemandulák
Törpemandulák virágzása Fotó: Balla Tihamér
törpemandulák virágzása
Törpemandulák virágzása Fotó: Balla Tihamér