Több mint ezer őshonos juhot legeltetünk Kardoskúton

Egy nagy és két kisebb nyájban legelnek az őshonos racka és cigája juhok a Körös-Maros Nemzeti Park Kardoskúti Fehértó részterületén. A fiatal bárányok is köztük vannak már.

Az idei ellések során közel háromszáz cigája- és több mint száz rackabárány jött világra az igazgatóság Sóstói Állattartótelepén. Leválasztásuk már megtörtént, mostanra pedig ők is bekerültek az idősebb állatok nyájaiba. A nagy nyájban az anyák, a tenyész jerkék és a növendék jerkék, azaz a nőivarú rackák és cigáják együtt legelnek.

A bárányok leválasztásakor a Magyar Juh- és Kecsketenyésztő Szövetség instruktorának közreműködésével egyenként megvizsgáltuk a fiatal állatokat. Megmértük a tömegüket, megvizsgáltuk a küllemüket. A hímivarú egyedek közül ekkor választottuk ki a növendékkos-jelölteket. A kiválasztás elsősorban szemrevételezés alapján történt, vizsgáltuk a fejlettséget, a színezetet, a gyapjúréteget, a lábvégeket, a herék meglétét, illetve a rackáknál a szarvak alakulását is.

A leválasztás után néhány nappal a bárányok és az anyák is megnyugodtak, ekkor - még külön nyájban –, megkezdődött a bárányok szoktató legeltetése. Ehhez néhány olyan anyajuh segítségét is igénybe vettük, melyeknek idén nem volt bárányuk. Ők tanították a fiatalokat legelni, megmutatták nekik, merre vannak a jobb gyepek, hol található az itató, s miként kell reagálni a juhászok hívó szavára.

A szoktató legeltetés után a bárányok megkapták az egyedi jelölést, ezután a fiatal állatokat ivaronként szétválasztottuk, azaz a jerkék mentek a legnépesebb, nőivarú nyájba, az ürük az ürünyájba, a tenyészkos-jelöltek pedig a koskertbe.

Az elmúlt napok hűvösebb, esősebb időjárása reményt ad arra, hogy legelőink is hamarosan megújulnak, kizöldellnek.

birkák
Fotó: Vizi Éva Rozália
birkák
Fotó: Vizi Éva Rozália