Május 8-án ismét felbukkant egy Magyarországon rendkívül ritka, déli elterjedésű madárfaj, a kuhi. Ezúttal a Körös-Maros Nemzeti Park Kardoskúti Fehértó részterületén jelent meg, a védett természeti terület dél-nyugati határán, Csomorkányban.
A vörös vércséhez hasonló méretű, hamuszürke tollazatú ragadozó madarat a déli órákban egy facsoportokkal tarkított részen figyelték meg igazgatóságunk munkatársai. Érdekesség, hogy három évvel ezelőtt, 2022 decemberében szinte ugyanezen a helyen már felbukkant egy kuhi, amely egészen a következő év áprilisáig itt tartózkodott. Nem kizárt, hogy ugyanaz a madár jelent meg most ismét. Május 8. óta több alkalommal is láttuk, mindig az említett facsoport közelében. Repülés közben egyértelműen beazonosítható, jellegzetes, V-alakban felemelt szárnyakkal siklik.
Magyarországon ez volt a tizenkettedik elfogadott megfigyelési adata a fajnak. Az első példány 2012-ben Csákváron bukkant fel. A másodikat hat év elteltével, 2018-ban látták, azóta viszont egyre sűrűbben jelenik meg, az utóbbi hét évben tíz példányt regisztráltak. A Körös-Maros Nemzeti Park területén a mostani volt a második megfigyelés. Nemcsak Magyarországon, de Európa számos országában (például Lengyelországban, Ausztriában, Görögországban) is alkalmanként megjelent már ez az alapvetően déli elterjedésű, Afrikában és Ázsia déli területein élő faj. Sőt, Spanyolországban 1975-ben már költött is, azóta pedig Portugáliában, sőt Franciaországban is megjelent fészkelőként.
A Csomorkányban most felbukkant példány színezete alapján feltételezhető, hogy Ázsia déli részéről érkezett.
