Védett őzlábgalócák bújtak elő a Maros-ártérben   

A Körös-Maros Nemzeti Park Maros-ártér részterületén a közelmúltban két helyszínen is felfedeztünk egy ritkán látható, védett gombafajt, az őzlábgalócát.

Az őzlábgalócák védettségét az indokolja, hogy csak a legeltetett, nitrogénben dús gyepeket kedvelik, márpedig az ilyen területekből sajnos egyre kevesebb van. A Maros-ártérben azonban Igazgatóságunk szürkemarhák legeltetésével oldja meg a területkezelést, így itt két helyszínen is előbukkant néhány őzlábgalóca. Megjelenésük azt mutatja, hogy az élőhely-kezelés megfelelő.

Ez a gomba igen feltűnő, impozáns megjelenésű. Szép látvány, ahogyan a zöld gyepben virítanak a fehér gombafejek. Egész termőtestüket (a tönköt és a kalapot is) nagy, fodros szélű, fehér pikkelyek borítják. A fiatal példányok kalapja félgömb alakú, az idősebbeké ellaposodik, kiterül.

Az őzlábgalóca ehető, de mivel védett, így nem gyűjthető. Nagyméretű gomba, ha az élőhely kedvező számára, akkor akár 15-20 cm magasra is megnő, és kalapjának átmérője elérheti a 10-15 centimétert. Összetéveszthető a tüskés galócával, de annak a felületén tüskék vannak, nem pikkelyek.  

őzlábgalóca
Fotó: Balla Tihamér
őzlábgalóca
Fotó: Balla Tihamér