Visszavadítás: önállóvá váltak a Túzokvédelmi Állomáson felnevelt túzokfiókák

A Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság dévaványai Túzokvédelmi Állomásán végéhez közeledik az idei túzokcsibék repatriációja. Reményeink szerint a fiatal madarak nemsokára csatlakoznak vad társaikhoz.

Az 1979 óta működő Túzokvédelmi Állomásra szállítják be minden évben az egész országból a túzoktojók által valamilyen okból magára hagyott tojásokat. A korszerű intézmény munkatársai kikeltetik a túzokcsibéket, felnevelik, majd fokozatosan visszavadítják őket. Eddig már több mint 900 madarat sikerült ilyen módon repatriálni.

A Túzokvédelmi Állomáson idén keltetett valamennyi fiókára szeptember elején GPS jeladót helyeztünk. Ezek a jeladók nagyon fontos információkat nyújtanak a fajvédelem szempontjából. Pontosan tudjuk követni napi élettevékenységüket, tudjuk, milyen növényi kultúrákat keresnek fel táplálkozás céljából. A későbbiekben a szaporodásuk minden fázisát is nyomon tudjuk majd követni.

Az állomáson felnevelt idei fiókák esetében szeptember utolsó harmadában megszüntettük az emberi jelenlétet, már nem érintkezünk velük. Megkezdték tehát önálló életüket, de egyelőre még a 400 hektáros, bekerített Túzokvédelmi Mintaterületen tartózkodnak. Az esők hatására a lágyszárú vegetáció újra fejlődésnek indult, így bőven van mivel táplálkozniuk.

Egy húsz példánynál népesebb - tojókból és idei fiókákból álló -, vad túzokcsapat rendszeresen jár be éjszakázni a mintaterületre. A Túzokvédelmi Állomáson felnevelt fiókák még nem csatlakoztak hozzájuk, de október végéig ez minden bizonnyal megtörténik, úgy, ahogyan a korábbi években is. Akkor ők is elhagyják majd a mintaterületet és vad társaikkal együtt megkezdik önálló életüket a természetben.

túzok
Fotó: Czifrák Gábor