
Ikerborjak jöttek világra a Montág-pusztai telepen
A Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság Montág-pusztai Állattartótelepén december végén ikerborjaknak adott életet egy négyéves, magyar szürke szarvasmarha tehén.
A Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság Montág-pusztai Állattartótelepén december végén ikerborjaknak adott életet egy négyéves, magyar szürke szarvasmarha tehén.
Jól sikerült a „Téli túrák nemzeti parkjainkban” című programsorozat keretében tartott kirándulás a Körös-Maros Nemzeti Park Kis-Sárrét részterületén. A túra elsődleges célja az északi madárvendégek megfigyelése volt.
A Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság Körösvölgyi Állatparkjában 2022. január 2. – december 31. között „Ötezer év tanúi - halmok a Tiszántúl középső részén” című különleges időszaki kiállítással várjuk a kedves érdeklődőket.
Az utóbbi években, a téli időszakban is gyakran találkozhatunk darvakkal a Körös-Maros Nemzeti Park Kígyósi-puszta részterületén. Ezen a télen is szép számban vendégeskedtek a területen.
A fagyos, havas, szeles téli időben látványos jelenségek figyelhetők meg a Körös-Maros Nemzeti Parkhoz tartozó kardoskúti Fehér-tavon. Madarak jégbefagyott lábnyomai, tavi csillagok, hatalmas repedések tarkítják a felszínt.
Szarvas város vezetése a Körös-Maros Nemzeti Park megalakulásának 25 éves évfordulója alkalmából díszoklevelet adományozott igazgatóságunk természetvédelmi és ismeretterjesztő munkájának elismeréseként.
A Körös-Maros Nemzeti Park Dévaványai-Ecsegi puszták részterületén több, mint ötszáz túzok él. Igazgatóságunk munkatársai a téli időszakban plusz takarmány, lucernaszéna kihelyezésével is segítik telelésüket.
Jeles évfordulót ünnepel a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság: 98 évvel ezelőtt, 1924. január 20-án született dr. Sterbetz István ornitológus, író. Neve elválaszthatatlanul összefonódott a Dél-Alföld természetvédelmével.
A Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság védjegyet kíván adományozni mindazoknak a jellegzetes helyi előállítású termékeknek,
A Vizes Élőhelyek Világnapja alkalmából kvízjátékot hirdet a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság az általános iskolák felső tagozatos diákjai és a középiskolák tanulói számára.
A Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság az idei évben is meghirdeti a Túzok Vándorkupa alkotói pályázatát a működési területén található települések általános- és középiskolás diákjai részére.
Január 22-én téli túrát szervezünk a Körös-Maros Nemzeti Park Kis-Sárrét részterületén, a Biharugrai-halastavakon. A kirándulás a „Téli túrák nemzeti parkjaiban” programsorozat részeként valósul meg.
Pontosan huszonöt esztendővel ezelőtt, 1997. január 16-án alakult meg - hazánk hetedik nemzeti parkjaként -, a Körös-Maros Nemzeti Park. Több részterületből álló, 52 125 hektár kiterjedésű nemzeti parkunk magába sűríti mindazt, amit az Alföld táji és természeti értékei jelentenek.
A Körös-Maros Nemzeti Park Kis-Sárrét részterületén – hasonlóan az országos viszonyokhoz –, az utóbbi évek enyhe telei során ritkán alakult ki hótakaró. Most azonban jelentős mennyiségű hó fedi a tájat, ami feltehetően hosszabb ideig meg is marad.
Január 7-én 6600 daru töltötte az éjszakát a Körös-Maros Nemzeti Parkhoz tartozó kardoskúti Fehér-tavon és a környező gyepeken. Az őszi madárvonulás kezdete óta ez a legmagasabb egyedszám.
Látványos, rendkívül ritka jelenség, egy 60 kilométer széles görgőfelhő alakult ki január 5-én a Körös-Maros Nemzeti Park tájai felett, a Békéscsaba-Hódmezővásárhely vonalon.
A Körös-Maros Nemzeti Park Kis-Sárrét részterülete bővelkedik a különböző vizes élőhelyekben, mocsarakban. Szám szerint hét vizes élőhelyet kezelünk itt, melyekben összesen akár 500 hektár is víz alá kerülhet március közepére.
Költéshez készülődnek a Körös-Maros Nemzeti Park tájain élő rétisasok. Szorgalmasan tatarozzák fészkeiket, s időnként már nászrepülésbe is kezdenek.
A Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság munkatársai a közelmúltban fedezték fel, hogy egy vidracsalád él a Kardoskút határában fekvő Sóstói-csatornában. A nyomok alapján a család legalább három- négy tagból áll.
A szabadkígyósi Nagyerdőben található Kígyósi-tanösvény a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság egyik legkedveltebb kirándulóhelye. Télen is érdemes itt egy kiadós, frissítő sétát tenni.
December közepén a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság munkatársai egy áttelelő bölömbikát figyeltek meg Kardoskúton, a Sóstó-ér nádasában.
A Körös-Maros Nemzeti Park tájait járva ezekben a hetekben igen kevés güzüegér-halmot fedezhetünk fel, s a meglévők sem nagyméretűek. A népi megfigyelések szerint ez arra utal, hogy enyhe lesz a tél.
Amint arról korábban beszámoltunk, a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság Sterbetz István Túzokvédelmi Látogatóközpontjában megtartott Luca-napi rendezvényünkön Luca-búzát vetettünk és hagymakalendáriumot is készítettünk.
Az őszi-téli csapadéknak rendkívül nagy jelentősége van a Körös-Maros Nemzeti Park vizes élőhelyeinek fenntartásában. Ettől függ ugyanis, hogy milyen lesz a következő tavasszal a növényzet, s miként alakul a madárvilág sorsa akár a tavaszi vonuláskor, akár a költésben.