Az első erdei fülesbaglyok már behúzódtak a településekre
A Körös-Maros Nemzeti Park tájain élő erdei fülesbaglyok egy része már beköltözött telelni a városok, falvak parkjaiba. Lassan az északi tájakról érkező fajtársaik is csatlakoznak hozzájuk.
A Körös-Maros Nemzeti Park tájain élő erdei fülesbaglyok egy része már beköltözött telelni a városok, falvak parkjaiba. Lassan az északi tájakról érkező fajtársaik is csatlakoznak hozzájuk.
December 2-án, szombaton rendezi meg „Madárkarácsony és Luca-napi szokások” elnevezésű programját a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság dévaványai Sterbetz István Túzokvédelmi Látogatóközpontja.
Az idén a szokásosnál jóval később érkeztek meg az első gatyás ölyvek a Körös-Maros Nemzeti Park tájaira. November második felében még csak ritkán került szemünk elé egy-egy példány.
A szakirodalom szerint a fekete gólya emberkerülő, félénk madár. A Körös-Maros Nemzeti Park Kis-Sárrét részterületén azonban idén mégis belterületen, egy kastély kertjében rakott fészket egy fekete gólyapár. Tette ezt annak ellenére, hogy a kastélyban építési munkálatok zajlanak.
Szokatlanul nagy számban tartózkodnak réti fülesbaglyok a Körös-Maros Nemzeti Park Kis-Sárrét részterületén. Vonzza őket a bőséges táplálékfelhozatal.
Ahogy az időjárás hűvösebbre fordult, a Körös-Maros Nemzeti Park Maros-ártér részterületén is megjelentek olyan madárfajok, amelyek tőlünk északabbra költenek, de télen rendszeresen előfordulnak nálunk.
A Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság munkatársai a közelmúltban, egy csónakos terepbejárás alkalmával halászsast észleltek a Maros apátfalvi szakaszán.
A hűvös idő beköszöntével a téli madárvendégek sorában az első hósármányok is felbukkantak a Körös-Maros Nemzeti Park Csanádi puszták részterületén.
A Körös-Maros Nemzeti Park Maros-ártér részterületén szép számban élnek nyusztok. Ezek a ragadozó kisemlősök igazi akrobaták, nagyon ügyesen mozognak a magas fákon.
A Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság munkatársa november első hetében egy meglehetősen későn vonuló adult hím fakó rétihéját figyelt meg a Dévaványai-Ecsegi puszták felett.
November 9-én egy fiatal csüllőt figyeltek meg a kardoskúti Fehér-tavon a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság munkatársai.
Oleanderszender – így hívják azt a Magyarországon meglehetősen ritkán látható vándorlepkét, amely a közelmúltban került elő Dévaványán.
A Körös-Maros Nemzeti Park tájain élő karvalyok a tél közeledtével a külterületekről behúzódnak a városokba, falvakba. A nálunk költő példányokhoz telelésre érkező, kóborló példányok is csatlakoznak.
A Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság szarvasi bemutatóhelye, a Körösvölgyi Állatpark 2023. november 6. és 2024. március 1. között téli nyitvatartási rend szerint fogadja kedves vendégeit. Az őszi-téli park szépségein felül a vendégeket programok is várják.
A Körös-Maros Nemzeti Park Kis-Sárrét részterületének mocsaras, vizes élőhelyein az utóbbi években mintegy 10-25 pár sárszalonka költ. A telet a Földközi-tenger menték töltik, de tavasszal újra visszatérnek.
November első hetében már meghaladta a 2500-at a Körös-Maros Nemzeti Parkhoz tartozó Biharugrai-halastavaknál állomásozó vadludak száma.
A Körös-Maros Nemzeti Park védett területein, több helyszínen is előfordulnak a kései pitypang kisebb állományai. Az enyhe őszi időnek köszönhetően még novemberben is láthatunk virágzó példányokat.
Lassan visszatérnek a legelőkről az istállókba a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság kezelésében élő szürkemarhák. Állattartótelepeinken megkezdődik a teleltetés, melyhez megfelelő mennyiségű és minőségű takarmány áll rendelkezésre.
November 6-án egy hazánkban rendkívül ritkán látható madárfaj, lilebíbic bukkant fel a Körös-Maros Nemzeti Parkhoz tartozó kardoskúti Fehér-tavon.
Ragyogó napsütésben indultunk el október 28-án a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság szervezésében megrendezett őszi sétára, melynek során a Kis-Sárréten található Vátyoni-erdőket jártuk be.
Idén novemberben is minden szombaton ingyenes, alkonyati darulesre várja a természetbarátokat a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság. Emellett a hónap során számos izgalmas túrát és egyéb programot szervezünk.
Megkezdődött a magyar szürke szarvasmarhák ellési időszaka a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság kardoskúti Sóstói Állattartótelepén. Október 30-án reggel megérkezett az első kisborjú.
A Körös-Maros Nemzeti Parkhoz tartozó kardoskúti Fehér-tó medrében a sziki növénytársulások ősszel változatos, szemet gyönyörködtető színvilágot mutatnak.
Idén tíz, mentett tojásból keltetett túzokfiókát neveltünk fel sikeresen a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság dévaványai Túzokvédelmi Állomásán. A fiatal madarak a napokban szárnyra keltek, elvegyültek vad társaik között.