
Nyári élet az állatsimogatóban
A Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság Körösvölgyi Állatparkjának állatsimogatója hatalmas népszerűségnek örvend nem csak a kicsi gyermekek, hanem a nagyobbak és a felnőttek körében is.
A Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság Körösvölgyi Állatparkjának állatsimogatója hatalmas népszerűségnek örvend nem csak a kicsi gyermekek, hanem a nagyobbak és a felnőttek körében is.
A henye kunkor új, eddig ismeretlen állománya került elő a Körös-Maros Nemzeti Park Csanádi puszták részterületén, a Nagy-Zsombék mocsarában.
A nyári kaszálások megkezdése óta a Körös- Maros Nemzeti Park Igazgatóság munkatársai több békászó sast is megfigyeltek Bucsa külterületén. Érdekesség, hogy egy alkalommal két, együtt mozgó példány is szem elé került.
Huszonöten vettek részt augusztus 14-15-én, a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság által szervezett „Egyéjszakás kaland a szabadkígyósi Nagyerdőn” elnevezésű programon. A résztvevők között örvendetesen sok volt a gyermek.
A Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság a fiatal és középkorú faállományok korbeli diverzitásának kialakítása érdekében négy ártéri erdőrészletben is kísérleti területeket jelölt ki.
Az elmúlt évekhez hasonlóan idén is három pár fekete gólya költött a Körös-Maros Nemzeti Park Kis-Sárrét részterületén. A tavalyi négy helyett azonban most jóval több, összesen tíz fióka nevelkedik a fészkekben.
A Körös-Maros Nemzeti Park Cserebökény részterületén a szalakótáknak kihelyezett, úgynevezett D-odúkban rendszeresen költenek kuvikok is. Idén 13 kuvikpár választotta ezt a lehetőséget.
A legutóbbi ellési szezonban világra jött borjakból álló magyar szürkemarha gulya legelészik a Körös-Maros Nemzeti Parkhoz tartozó Montág-pusztán. A fiatal állatokat a közelmúltban választottuk el a felnőtt gulyáktól.
A Körös-Maros Nemzeti Park Kis-Sárrét részterületén a halastavak környéki csatornákban, erekben előfordul a lebegő hírárnövényzet egyik legkisebb tagja, a gyökértelen vízidara.
Egyre több idei kelésű, fiatal füsti fecskével találkozhatunk a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság Sóstói Állattartó Telepének környékén, Kardoskúton.
Szeptember 4-én, szombaton 10.00 órától rendezi meg a Dévaványai Sportegyesület az I. Túzok Trailt. A rajt és a cél helyszíne, azaz a versenyközpont a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság Sterbetz István Túzokvédelmi Látogatóközpontja lesz.
A Körös-Maros Nemzeti Park Kis-Sárrét részterületén található az ország egyik legnagyobb öldöklő aszat állománya. A védett növény látványos virágzatában július közepétől egészen szeptember elejéig gyönyörködhetünk.
A Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság idén is megrendezi immár hagyományossá vált, „Egyéjszakás kaland a szabadkígyósi Nagyerdőn” elnevezésű programját. Töltsék velünk a természetben, a szabad ég alatt az augusztus 14-ről 15-re virradó éjszakát!
A Körös-Maros Nemzeti Park fákkal, bokrokkal tarkított, nyílt pusztáinak, kisparcellás szántóföldjeinek egyik jellegzetes madárfaja a kis őrgébics. A korán elvonuló fajok közé tartozik, augusztus végéig rendszerint az utolsó példányok is elindulnak az afrikai tájak felé.
Idén is sok száz fiókát neveltek fel a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság működési területén fészkelő fehér gólyák.
Idén is több hazai állatkertben és vadasparkban kerül megrendezésre az Állatkertek Éjszakája, mely apropóján a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság Körösvölgyi Állatpark bemutatóhelye is minden évben színes programokkal várja vendégeit.
A puszták titokzatos, ritkán látható madara az ugartyúk. Nagy citromsárga szemei is elárulják, hogy esti, alkonyati életmódot folytat. A Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság illetékességi területén rendszeresen csak észak Békésben, Dévaványa térségében költ.
A világon először a Körös-Maros Nemzeti Parkban, azon belül is a Dévaványai-Ecsegi pusztákon nevelt fel sikeresen egyszerre négy fiókát egy parlagi saspár. Mostanra mind a négy fióka kirepült a fészekből.
A Körös-Maros Nemzeti Park gyepterületeinek legnagyobb részét szikes puszták alkotják, melyek a nyár közepére lila színbe öltöztek a magyar sóvirág tömeges virágzásától.
Minden korábbinál többen, összesen heten jelentkeztek idén a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatósághoz az immár nyolcadik alkalommal meghirdetett „Ifjú Kócsagőr” programra.
Idén a szokásosnál korábban, már július 13-án felbukkant az első átnyaraló kígyászölyv a Körös-Maros Nemzeti Park Kígyósi-puszta részterületén. Július 22-én a Csanádi pusztákon is megjelent egy példány, amelyet azóta számos alkalommal megfigyeltünk.
A hamvas rétihéja hosszú évekig csak alkalmi fészkelőként volt jelen a Körös-Maros Nemzeti Park Kis-Sárrét részterületén. Az utóbbi években azonban rendszeresen költ néhány pár.
A Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság dévaványai Túzokvédelmi Állomásán július 26-án megkezdődött a mentett tojásokból keltetett túzokok repatriálása (visszavadítása).
A Körös-Maros Nemzeti Park pusztáin a nyári időszakban két látványos pillangófajjal is találkozhatunk: a kardoslepkével és a fecskefarkú lepkével.