
Vedlenek a túzokkakasok, készülnek a nászidőszakra
Lassan nászruhát öltenek a Körös-Maros Nemzeti Park területén élő túzokkakasok. Szürke nyaktollazatukat vörösre cserélik, és díszes bajusztollakat növesztenek.
Lassan nászruhát öltenek a Körös-Maros Nemzeti Park területén élő túzokkakasok. Szürke nyaktollazatukat vörösre cserélik, és díszes bajusztollakat növesztenek.
A Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság „Ligeti snittek látogatói szemmel - Amatőr fotó és videó verseny” címmel nyilvános amatőr fotó és videó pályázatot ír ki vendégei számára,
A Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság az idei évben is meghirdeti a Túzok Vándorkupa alkotói pályázatát a működési területén található települések általános- és középiskolás diákjai részére.
Esőmentes időben, szép napsütésben zajlott január 22-én a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság által meghirdetett Vince-napi túra a szabadkígyósi Nagyerdőben.
Január 25-én, hajnalban megszülettek az első bárányok a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság Sóstói Állattartótelepén. Kardoskúton egy cigája mama ikreknek – egy jerkének és egy kosbáránynak – adott életet.
A kora tavaszt idéző madártömegek népesítették be a Körös-Maros Nemzeti Park Csanádi puszták részterületén található Nagy-Zsombékot. A vadludak, récék, bíbicek mellett bütykös hattyú is feltűnt a nagy kiterjedésű szikes mocsár sekély vizeiben.
Mintegy 1500 kék galamb telel idén a Körös-Maros Nemzeti Park Dévaványai-Ecsegi puszták részterületén. A madarak napközben a közeli gabonatarlókon táplálkoznak, az éjszakákat pedig a környező facsoportokban töltik.
A Körös-Maros Nemzeti Park Maros-ártér részterületén a téli időszakban sokfelé találkozhatunk süvöltőkkel. Jellegzetes hangjukról és díszes tollazatukról is könnyen felismerhetők.
Végéhez közeledik a magyar szürke szarvasmarhák ellési időszaka a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság Sóstói Állattartótelepén. Eddig 160 kisborjú látott napvilágot, s még további 30-ra számítunk.
A tavalyinál is több parlagi sas telel idén a Körös-Maros Nemzeti Park területén – egyebek mellett erre is fény derült a január 13-15. között megtartott országos sasszinkron adataiból.
A Körös-Maros Nemzeti Park Kis-Sárrét részterületén idén is telelnek réti fülesbaglyok, de meglehetősen szerény létszámban. Valószínűleg a költőhelyükön is enyhe a tél, emiatt nem keltek útra.
Január 22-én, vasárnap a szabadkígyósi Nagyerdőbe, Vince-napi túrára várja a természetbarátokat a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság.
A tavalyi évhez hasonlóan idén is korán jelentek meg a fokozottan védett volgamenti hérics első virágzó tövei a Körös-Maros Nemzeti Parkhoz tartozó Csorvási löszgyepen.
A „Téli túrák nemzeti parkjainkban” programsorozatban a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság is több rendezvénnyel vesz részt. Szarvasi bemutatóhelye, a Körösvölgyi Állatpark izgalmas, szezonindító túravezetéssel várja vendégeit.
A „Téli túrák nemzeti parkjainkban” programsorozat keretében, január 21-én egy kellemes sétára várja a természetbarátokat a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság Dévaványára, a Réhelyi tanösvényre.
Ezen a télen – az enyhe időjárásnak és a megfelelő vízborításnak köszönhetően – a szokásosnál jóval több bíbic, aranylile és nagy póling tartózkodik a Körös-Maros Nemzeti Parkhoz tartozó kardoskúti Fehér-tó térségében.
A Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság legnépszerűbb bemutatóhelye, a Körösvölgyi Állatpark idén sem hagyja unatkozni látogatóit.
A Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság január 21-én, szombaton tartja meg hagyományos, téli gyalogtúráját a Begécsi-halastavakon.
A Körös-Maros Nemzeti Park Kis-Sárrét részterületének egyik jellegzetes, fokozottan védett ragadozó madara a rétisas. Mivel a költést igen korán kezdi, ezért a párok már decemberben hozzáfogtak a fészkek tatarozásához.
Egy közelmúltban végzett kutatás bebizonyította, hogy a darvak jelentős élőhely-átalakításra képesek. A kutatások a Hortobágyon zajlottak, de az eredmények igazak a Körös-Maros Nemzeti Park területén található kardoskúti Fehér-tó környékére is.
A vonuló récefajok nyomában időnként vándorsólymok is felbukkannak a Körös-Maros Nemzeti Park tájain. Előfordul, hogy a városokban is megjelennek, ahol parlagi galambokra vadásznak.
Az elmúlt hetekben folyamatosan nőtt az északról érkező vadludak száma a Körös-Maros Nemzeti Park Kis-Sárrét részterületén. Fő pihenő- és éjszakázóhelyük szokás szerint a Biharugrai- és Begécsi-halastavak, valamint a környező mocsarak, és vizes élőhely-rekonstrukciók.
A Körös-Maros Nemzeti Park részét képező Vásárhelyi-puszta központi része Kardoskút és Székkutas között terül el. Nem véletlen tehát, hogy e két település címerében a térségre jellemző egy-egy madárfaj, a daru és a bíbic is szerepel.
A Körös-Maros Nemzeti Park pusztai tájaira megérkeztek azok a ragadozó madarak, amelyek a Kárpát-medencében nem költenek ugyan, de a telet rendszeresen itt töltik.